Emniyet 19 Mayıs İçin Uyardı

Dünyanın dört bir yanından kendisine militan ve finansal destek bulmayı başaran terör örgütü IŞİD, başta faaliyette olduğu Suriye toprakları olmak üzere hem komşu ülkeleri, hatta Avrupa ülkelerini bile tehdit edebilecek vaziyete geldi. Avrupalılar, Paris ve Brüksel’de yaşanan terör olaylarında büyük korku yaşamışlardı. Bu tehlike, Türkiye için son zamanlarda daha yüksek vaziyetlerde ki IŞİD saflarından alınan bilgilere göre IŞİD içerisinde her gün Türkiye ile ilgili savaş yanlısı fetvalar veriliyor.
Son olarak Kilis’i bombalamasıyla adından neredeyse her gün bahsettiren IŞİD’in son bombası ise 19 Mayıs saldırıları planladığının öğrenilmesi oldu. Emniyet Genel Müdürlüğü, il emniyet müdürlüklerine yazılı olarak gönderdiği açıklamalarda 19 Mayıs Perşembe günü terör örgütü IŞİD’in muhtemel bir saldırı hazırlığında olduğunu, güvenlik güçlerinin dikkatli olması gerektiğini yazdı.
Emniyet yetkililerinin verdikleri bilgilere göre, Emniyet Genel Müdürlüğü, Türkiye’nin 81 ilindeki emniyet müdürlüklerine gönderdiği yazıda, alınan bir istihbarata göre terör örgütü IŞİD’in 19 Mayıs günü veya öncesinde öncelikli olarak asker ve polis noktaları olacak şekilde bir eylem yapılabileceğinin bilgisi verildiği, ayrıca kamu binalarının da bu durum içerisinde eylem riski altında olduğunun yazdığı ifade edildi ve gerekli tedbirlerin alınması istendi.
Yazılan yazıda IŞİD örgütünün Türk polislerini ve Türk askerlerini kafir olarak gördükleri ve bu yüzden de öldürülmelerinin uygun olduğunu düşündüklerine dair de bilgi vardı. Bu sebepten dolayı emniyet, güvenlik düzeylerinin en üst seviyelerde tutulmasını talep etti.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.