Eriğin 300 Liradan Başlayıp 1,5 Lira İle Biten Yolculuğu

Türkiye, tarım konusunda birçok dünya ülkesine göre çok avantajlı bir ülke. Ülkenin bulunduğu konum ve sahip olduğu bol sulak araziler sayesinde yaz kış farketmeden çeşit çeşit meyve ve sebze üretilip vatandaşa sunuluyor. Yaz aylarının gelmesi ile birlikte ise pazar tezgahları çeşitli meyvelerle renklenmeye başladı. Türk insanının en çok sevdiği meyvelerden bir tanesi ise erik. Erik, bu yıl yüksek fiyatlardan pazara girmiş olsa da sezon sonuna doğru indiği fiyatlarla tüketicinin de yüzünü güldürdü. Sezon sonunda 1,5 lirayı gören erik fiyatına bakılırsa vatandaş bu sene bol bol erik yiyebilecek.
Erik, ilk olarak Mersin’de hasat edildiğinde kilosu 300 liradan alıcı bulmuştu. Eriğin 300 liradan başlayan serüveni, sezon sonunda indiği 1,5 liralık fiyatla son buldu. Bu yılki fiyatların düşük olması hem üreticinin, hem de tüketicinin yüzünü güldürdü. Silifke ilçesinde ilk çıktığında özellikle hamileler için fiyatına rağmen tane tane satın alınan eriğin kilosu 1,5 liraya düştü.
Silifke Erik Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Göktaş, gazetecilere bu yılki erik fiyatlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Göktaş, erik fiyatlarının uygun seviyelerde seyrettiğini ve bu durumun üreticileri de mutlu ettiğini söyledi. Bu yıl toplam 800 dekarlık alandaki bahçelerden toplamda 8 bin ton erik hasadı yapıldığına dikkat çeken Mustafa Göktaş,  Silifke’de üretilen eriğin hem erken hasat edilmesi hem de güzel bir görünüme sahip olması sebebiyle ülke çapındaki tüketiciler tarafından talep edildiğini söyledi. Eriğin yetiştirildiği Göksu Vadisi bölgesinin mikro klima iklim özelliği taşıdığına değinen Göktaş, bu sebepten dolayı burada hasat edilen ürünlerin tadının, kokusunun diğerlerinden çok farklı olduğunu söyledi.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.