Erkeklerin Kravat Takmasının Nedeni Nedir?

Giyinmek, insanların zorunlu bir ihtiyacıdır çünkü çıplak gezmek toplum içinde hoş karşılanan ve etik bir davranış değildir. Bu nedenle de yeryüzünde görülen ilk insanlar bile edep yerlerini o dönemin şartlarının el verdiği kadar kapatmışlardır. Bu nedenle de giydiğimiz her kıyafetin aslında bir amacı ve görevi bulunmaktadır.

Günlük yaşantımızda giydiğimiz kıyafetlerin hepsi mevsimlere göre farklılık göstermektedir ve böylece kıyafetlerden çıkar sağlanmaktadır. Öyle ki; kışın giydiğimiz kalın kıyafetler bizi soğuktan korurken yazın giydiğimiz ince kıyafetler ise bizi serinletir ve aynı zamanda edep yerlerimizin de kapalı olmasını sağlar.

Kıyafetlerimizin üzerinde kullandığımız bazı eşyalar görevi olmasa da aksesuar olarak kullanılmaktadır. Günümüzde erkeklerin özel günlerde ya da çalıştıkları resmi kurumlarda taktıkları kravatlar da bunlardan bir tanesidir. Kravat geçmişten günümüze kadar gelen bir gelenek örneğidir ve sadece boyna takılan bir aksesuar niteliğindedir. Peki bir aksesuar olan kravatı erkekler neden takarlar?

İlk kravat örneklerine milattan önce 221 senesinde rastlanmaktadır. Yapılan arkeolojik kazılar sonucunda asker anıtlarının boyunlarında farklı kumaşlardan olduğunu öngördükleri boyun bağına rastalmışlardır.

Tarihi dönemlerde kravatın günümüze kadar gelmesinde Türk milletinin de etkisi büyüktür. Asırlar önce 1660’lı yıllarda Avusturya ordusu Osmanlı Devletini savaşta mağlup ettiğinde kahraman olarak görülen Macaristan topraklarındaki Hırvat askerler ödüllendirilmek amacı ile kralın karşısına gelirler. Kral, askerlerin boynunda renkli mendilleri görünce hoşuna gider ve bu durumdan sonra kravat günümüze kadar form olarak farklılıklar göstererek gelmeyi başarmıştır. Günümüzde ise düğünlerde, özel günlerde ve kamu kurumlarında çalışan erkekler kravat takmaya devam etmektedir.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.