Evlenmek İsteyenler Önce Sertifika Alacak

Aile, toplumu oluşturan yapı olduğu için aile sağlığı da aynı zamanda toplum sağlığını gösterecek nitelikte oluyor. Bu sebepten dolayı aile kavramının daha da iyi korunması ve geliştirilebilmesi için ”Evlilik Öncesi Eğitim Sertifikası” sistemi devreye sokulacak.

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nde yaptığı konuşmada, ailenin toplumun temel taşı olduğuna dikkat çekti ve herkesin ”Aile Haftası”nı kutladı.

Düzgün, burada yaptığı açıklamada teknoloji anlamında kaydedilen gelişmelerin insanlara fayda kadar zararlarının da olduğuna değindi ve kimi zaman ekonomik refahın, teknolojik imkanların ve zenginliğin ailelerde bazı çöküntülere yol açabildiğini söyledi. Düzgün, son yıllarda artan boşanma oranlarının kendilerini çok üzdüğünü ve aile kavramının ilerideki dönemde daha sağlam ve sağlıklı olabilmesi için, ailede birliğin ve beraberliğin sağlanabilmesi için nikah öncesi aile eğitimini devreye sokmak istediklerini, tıpkı nikah öncesi gibi nikah sonrasında da yeni evli çiftlerin desteklenmelerinin gerektiğini söyledi. Düzgün, gençlere evliliğin fedakarlık ve sabır sayesinde geliştirilip insanların mutlu bir hale gelebileceğini hatırlattı.

Vali Düzgün, bu sebeplerden dolayı çiftlerin evliliklerinin öncesinde evliliğin nasıl yürütülebileceği, hayatın sıkıntısının nasıl birlikte sırtlanabileceği gibi konularda alacak oldukları eğitim sonrasında sahip oldukları sertifika ile belediyelere başvurmaları gerektiğini, bu eğitim sayesinde de gençlerin evlilik konusunda çok daha bilinçli ve güçlü olacaklarını düşündüğünün altını çizdi. Buna göre belediyeler, evlenmek isteyen çiftlerde ilk olarak bu sertifikanın var olup olmadığını kontrol edecek. Çalışmalar belediyeler, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Müftülük ile birlikte ortak şekilde yürütülecek.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.