Gelinlikler Neden Beyaz Renkte Dikilir

Şüphesiz ki her genç kızın hayalini bir gelinlik süslemektedir. Çünkü her gen. kız evlilik yaşına geldiğinde mutlaka evlenmeyi ve hayalindeki gelinliği giymek için can atar. Hatta kimi genç kızlar bazen gelinlik konusunda o kadar seçici davranır ki günlerce hatta aylarca gelinlik seçmek için uğraşabilirler. Peki neredeyse tüm genç kızlar için son derece önemli olan gelinlikler neden beyazdır?

Günümüzde bir çok geleneğin, düşünce sisteminin ya da davranışlar bütününün kaynağı asırlar önce meydana gelen olaylardan ya da durumlardan gelmektedir. Günümüzde giyilen gelinliklerin renginin beyaz olması da yine geçmişten günümüze gelen bir gelenktir diyebiliriz.

Eski Roma zamanında genç kızların giymiş olduğu gelinlikler sarı renkteydi ve sarı peçe takılırdı. O dönemin düşünce sistemine göre ise kızların takmış olduğu peçenin rengi onların evli olup olmadığının bir göstergesi idi.

Ortaçağ dönemlerinde gelinliğin rengi bir tarafa bırakılarak kumaşına karşı bir özen gösterilmeye başlanmıştır ve her genç kız kendi hayalini süsleyen gösterişli gelinlikleri özel olarak diktirmeye başlamıştır.

16. yüzyıla gelindiğinde gelinliklerin rengi de beyaz olmaya başlamıştır. O dönemlerde kraliyet ailelerinin düğünlerinde giyilen gümüş renkte gelinlikler aynı zamanda soyluluğu ve saygınlığı ifade ediyordu. Kraliçe Victorya o dönemde gelinlikte yeni bir moda getirerek beyaz ve gösterişli bir gelinlik diktirmeyi tercih etmiştir ve böylece doğal olarak beyaz gelinlik modası başlamış olmuştur. Geçen zaman içinde beyaz renginin saflığı ve temizliği ifade etmesi ile de gelinlikler beyaz olarak dikilmeye başlanmıştır ve bu durum günümüzde de halen böyledir.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.