Gökyüzü Neden Mavi Görünmektedir?

Günümüzde bilgi birikiminin artması ile birlikte yeryüzü hakkında gün ışığına çıkan bilgiler de her gün daha da artmaktadır. Bilgi birikimi ve teknoloji gelişimi gibi etkenler ile yeryüzüne ait bir çok yeni olgu meydana gelmiştir ve böylece yeryüzünde yaşayan insanların merak duyguları da git gide artmıştır ve böylece yeryüzünü araştırma ve öğrenme yollarını aramaya başlamışlardır. Gökyüzünün mavi olarak görülmesi ise insanlar tarafından araştırılan merak konularından birisidir.

Gökyüzünü anlayabilmek için öncelikle Güneş hakkında bilinmesi gerekenler bilinmelidir. Güneş yeryüzünde yaşayan insanlar tarafından sarı renkte görülmektedir ancak bilim alanında yapılan araştırmalar sonucunda Güneş’in aslında sarı olmadığı ve aslında Güneş’in beyaz renkte olduğu netlik kazanan konulardan birisidir. Diğer bir deyişle aslında Güneş, içinde bütün renkleri barındırmaktadır. Mesela, bir kristal parçası güneşe tutulduğunda güneş ışınları kırılır ve bir çok renk görülmeye başlar ancak bu deneyler uygun ortamlarda yapıldığında doğru bilgiler vermektedir ve bu ortamlarda güneş ışınlarının yansımasında sarı, turuncu, mor, kırmızı, mavi ve yeşil renklerin karışımı görülmektedir.

Gökyüzüne bakıldığında renginin mavi olarak görülmesi de tıpkı yukarıda güneş için bahsettiğimiz konu ile alakalı bir durumdur. Güneş ışınları yeryüzüne inerken atmosfere teğet geçer bu sırada güneş ışınlarının bir bölümü atmosferde emilir ve bu emilme olayı sonucunda da gökyüzü mavi bir görüntü alır. Bu durumun temel nedeni ise; güneş ışınlarının atmosferde emildiği anda mor ışıkların daha fazla yayılma imkanı bularak mor ışınların kırılıp mavi rengi almasıdır.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.