Gül Nasıl Dikilmelidir ve Gül Bakımı Nasıl Olmalıdır

Günümüzde her insanın bir takım hobileri vardır; kimi insanlar hayvanlarla iç içe olmayı severken kimi insanlar ise bitkileri ile uğraşmayı ve çeşit çeşit çiçekler dikerek yetiştirmeyi sevmektedir. Bu insanlardan bazıları da gül gibi bitkilere ayrı bir sevig duyar ve bütün ilgilerini bu yönde toplarlar.

Şimdi gelin sizlerle gül nasıl dikilir ve gül bitkisi nasıl yetiştirilir birlikte inceleyelim…

Gül bitkisi bahçelerin güzel ve canlı durmasını sağlayan bitkilerin başında gelmektedir. Çünkü güller renkleri ile bahçelerin görüntülerine renklilik ve canlılık katarken aynı zamanda mis gibi kokuları ile insanlara huzur ve mutluluk hissi de vermektedir.

Bahçelerine gül dikmek isteyen kişiler öncelikle bahçelerine uygun olan gül fidanlarını temin etmelidirler ve gerek güllerin fidanlarını gerekse bahçenin şekline göre güllerin konumlarını önceden ayarlamalıdırlar.

Gül bitkileri doğru bir şekilde dikilip yetiştirildiği zaman uzun seneler boyunca yaşayan bir bitkidir. Güller her ne kadar kurusa da fidanları bir anda tekrar çiçekler açar. Bu nedenle de güllerin dikiminden itibaren bakım süreçleri son derece önemli noktalardır. Çünkü gül bitkileri dikkatli ve özenli bir bakım istemektedir.

Gül dikimi işleminde önce gülün bahçeye mi yoksa saksıya dikileceğine karar verilmelidir ve bu yol doğrultusunda fidan seçimi yapılmalıdır. Ayrıca fidan seçimi sırasında güllerin dal ve yaprakların kart ve cansız olmamasına mutlaka dikkat edilmelidir. Çünkü bu fidanlar dikildiğinde güllerin hem görüntüsü hem de sağlığı istenilen ölçüde olmayacaktır.

Güller her toprakta istenile verimde yetiştirilemez. Bu nedenle de gül fidanının dileceği toprakğın kil, mineral ve vitamin bakımında zengin olması, hafif kırmızımsı ve yumuşak bir toprak olması gerekmektedir. Toprakğın yumuşak olmasının temel nedeni ise güllerin toprak içinde hareketlerinin rahat bir şekilde sağlanmasıdır.

Güller aşırı sulanma sürecinde birden kurumaz çünkü mineral ve vitamin açısında zengin olan topraklarda yetişen güller toprak içinde yaşamalrını devam ettirebilir. Ancak çok fazla sulama durumlarında tomurcuklar olduğu gibi kalır ve gelişme göstermez. Bu nedenlerden dolayı güllerin kökleri haftada iki kez sulanmalıdır. Saksıda yetiştirilen güller ise az oranda her gün sulanmak durumundadır.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.