Güneşe Yaklaştıkça Hava Neden Isınmak Yerine Soğumaktadır

Güneş’e yaklaştıkça havanın ısınmak yerine soğuması yeryüzü kapsamında tartışılan konulardan birisidir yani bu durum uzay boşluğunda değil yeryüzünde gözlemlenmektedir. Çünkü yeryüzünde yukarı çıkıldıkça Güneş’e daha da yaklaşılır ancak havanın ısınması gerekirken hava yukarı çıkıldıkça daha da soğur. Bu tez kanıtlanmıştır. Peki bu durumun temelinde yatan neden nedir?

Güneş ışınları yerden yansıma yöntemi ile yeryüzünü ısıtır. Yeryüzünde gökyüzüne çıkıldıkça havanın ısınmak yerine soğuması ise tam da bu konu ile yakından alakalıdır. Çünkü özelliklenemli olan havalarda güneş ışınları ısındıklarında havaya yükselir ancak yükselen hava her yükseldiği 1 kilometrede 6 – 7 derece civarında soğumaya başlar. Bu durumun en güzel örneği ise aslında Everest tepesidir. Çünkü Everest tepesinin en düşük noktası ile en yüksek noktası arasında ortalama 50 derece sıcaklık farkı bulunmaktadır. bu sıcaklık değerleri atmosferin her iki katmanında da hissedilmektedir. Bu nedenle de sıcaklık değerleri Everest tepesinde -50 derece iken everest dağının eteğinde 25 derecedir.

Tüm bu nedenlerden dolayı aslında mantığa uymayan ancak bilimsel çalışmalar ve araştırmalar sonucunda kanıtlanan “havanın yükseldikçe, güneşe yaklaşıldıkça ısınması gerekirken soğuması” durumu havanın yükselmesi ve sıcaklık değerlerinin düşmesi ile açıklanmaktadır.

Aynı zamanda yeryüzünün ısınması konusunda bulutların önemi de oldukça büyüktür. Bulut olmayan gecelerde hava daha soğukken bulut olan geceler daha sıcaktır. Bu durum bulutların hava sıcaklığı üzerinde ne kadar etkili olduğunu göstermektedir. Çünkü yerden yansıyan güneş ışınları bulutlar sayesinde yeryüzüne döner ve böylece bulutlar sıcklık değerini değiştirir.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.