Gurbetçiler Bu Yıl Daha Çok Para Harcadı

Türk vatandaşları, dünyanın çeşitli bölgelerinde yoğun şekilde ikamet ediyor. Yaz aylarında, özellikle Avrupa ülkelerinde yaşayan gurbetçiler tatillerini vatanları olan Türkiye’de geçiriyorlar. Bu sene, Türkiye’yi ziyaret eden gurbetçi sayısı geçen yılın aynı dönemine oranla yaklaşık olarak yüzde 6 artarken, ziyaretçilerden kişi başına düşen harcama miktarı ise geçen yıla göre 65 dolar civarında arttı.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, bu yılın Ocak, Şubat, Mart ayları içerisinde Türkiye’ye 5 milyon 107 bin 553 turist giriş yaptı. Bu sayının 1 milyon 93 bin 7’lik kısmı ise yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarından oluşuyor. Aynı dönemde Türkiye’ye ziyarete gelen gurbetçi sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 arttı. Yüzde 6’lık artış, 62 bin 764 kişiye tekabül ediyor.
Türkiye’ye gelen turistler, ilk 3 aylık dönemde 4 milyar 66 milyon 384 dolar harcama yaptılar. Yapılan harcamanın 2,9 milyarlık kısmı yabancı turistler tarafından yapılırken, 1,1 milyar dolarlık harcama da gurbetçi vatandaşlar tarafından yapıldı. Yılın ilk çeyreğinde Türkiye’ye ziyarete gelen gurbetçilerin kişi başı yaptığı ortalama harcama bin 59 dolar olarak belirlendi. Geçen yılın aynı döneminde gurbetçilerin kişi başı ortalama harcaması ise 994 dolar olarak belirlenmişti. Bu verilerden yola çıkarak gurbetçilerin ortalama harcamasının geçen yıla göre 65 dolar arttığı görülüyor.
Yabancı turistlerin yaptığı harcamalara bakıldığında ise geçen yılın ilk çeyreğinde 884 dolar olarak belirlenen ortalama harcama miktarı, bu yılın aynı döneminde 167 dolar gerileyerek 717 dolar seviyesine geldi. Yapılan geceleme sayıları incelendiğinde ise yabancılarda ortalama geceleme 10,7 gün olarak, gurbetçilerin geceleme sayıları ise 16 gün olarak belirlendi.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.