Haksızlığa Uğrayan Kişiler Adaletten Nasıl Faydalanır

Demokrasinin temel alındığı bir ülkede yaşamaktayız. Bu nedenle de sahip olduğum hak ve özgürlükler yasalar ve kanunlar ile koruma altına alınırken çevremizdeki insanların hak ve özgürlüklerini gasp etmediğimiz sürece haksızlığa uğradığımızda bu mağduriyetimiz giderilmektedir.

Günlük yaşantımızda tabi ki hiç bir şey dört dörtlük devam etmez. Hayatımızın belirli dönemlerde bir takım işlerimiz yolundan çıkabilir ve bir çok anlaşmazlıklar ya da sorunlar yaşayabiliriz.

Sosyal hayatımızda yaşadığımız mağduriyetlerin elbette ki bir çözüm yolu bulunmaktadır. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi demokratik bir ülkede yaşıyoruz bu nedenle de hak ve özgürlüklerimiz kanun ve yasalarla korunuyor. Önemli olan bizim çevremizdeki insanların hak ve özgürlüklerine zarar vermememizdir.

Günlük yaşantımızda yaşamış olduğumuz sorunlar ve anlaşmalar karşısında öncelikle anlaşmazlık yaşadığımız kişi ile uzlaşmaya çalışmak en doğru yoldur. Örneğin; tüketici olarak bir ürün satın aldığımızda bu ürün kusurlu çıkmış ise direk tüketici mahkemesine başvurmak yerine öncelikle ürünü satın aldığımız yere götürmeliyiz. Çünkü bu durumda satıcı ürünün kusurlu olduğunu fark edebilir ve mağduriyetimizi giderebilir böylece hukuk yollarına başvurmaya da gerek kalmaz. Ancak karşı tarafla uzlaşma sağlayamıyorsak bu durumda ilgili yerlere dilekçe verebiliriz. Bu dilekçe ile yine mağduriyetimiz ortadan kalkmaz ise bu durumda da gerekli mahkemelere giderek dava açma hakkımız bulunmaktadır.

Yaşadığımız ülkede bir çok kanun ve yasa ile birlikte bir çok hukuk organı, mahkemeler bulunmaktadır. Ancak önemli olan ilk aşamada uzlaşmaktır. Aksi takdirde bize verilen dilekçe verme, kolluk kuvvetlerine haber verme, yargıya başvurma yani  dava açma gibi haklarımızı kullanabiliriz.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.