Hayvanlarda Üreme ve Büyüme Nasıl Gerçekleşir

Hayvanlarin büyük bir kısmı eşeyli üreme yöntemi ile ürerler ve çoğalır. Eşeyli olarak çoğalan hayvanların yumurtalarının gelişim süreçleri ise hemen hemen birbirleri ile aynı olarak gözlemlenmektedir. Fakat eşeyli üreme sırasında yumurların türleri bir takım çeşitlilikler arz etmektedir. Örneğin; sürüngenlerin ve kuşların yumurtalarında vitellüs bulunurken aynı zamanda emriyo da dış ortamda görülür. Bu türlerin yumurtalarının dış kısmında sert yapıda bir kabuk vardır. Embrioyunun gelişimi sürecinde embriyo emriyonik keseler ile beslenmektedir.

Deniz yıldızları ve kurbağalarda ise vitellüsün emriyo gelişimi oldukça az ve yavaştır. Bu aşamada vitellüs besin ve oksijen takviyesi alarak iribaş şeklini alır ve suyun iribaşın gelişimini tamamlaması ile yeni bir kurbağa meydana gelmiş olur.

Hayvan embriyolarının gelişim süreçleri ortamdan bağımsız olarak erken gelişme aşamaları ve emriyoları ile benzerlik göstermektedir. Emriyo evresinin ardından yerni türler oluşmaya başladıkça her tür kendi özelliklerini taşımaya başladığından dolayı benzerlikler de git gide azalmaktadır.

Hayvanlarda Bulunan Yumurta Türleri:

Yumurtanın döllenmesinin ardından böünme şekli ise yedek besin unsuru olan vitellüs tarafından belirlenmektedir.

1- İZÖLESİTAL: İlkel yumurta çeşitlerinin başında gelmektedir. Bu yumurtada vitellüs oldukça azdır ve bu vitellüs tüm sitoplazma içine yayılmıştır.

2- TELOLESİTAL: Çok fazla vitellüs bulunmaktadır. Bu fazla oranda vitellüsler yumurtanın alt bölümünde birikmişlerdir. Sitoplazma ise animal kutupta yer almaktadır.

3- SENTROLESİTAL: Sayıları oldukça fazla olan vitellüsler yumurtanın orta kısmında bulunmaktadır. Bu vitellüslerin çevresini ince bir sitoplazma tabakası sarmaktadır.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.