İkinci Öğretimin Birinci Öğretimden Farkı

İkinci öğretim ile birinci öğretim arasında bir çok fark vardır. İkinci öğretimin birinci öğretimden en temel farkı ise ikinci öğretim derslerinin akşam ya da hafta sonlarında yapılıyor olmasıdır. Kılavuza baktığımızda birinci öğretim programlarının yerleştirme puanları ikinci öğretim programlarının yerleştirme puanlarına göre daha yüksektir. Bununla birlikte ikinci öğretim öğrenciler birinci öğretim öğrencilerden farklı olarak üniversite harcı yatırmaktadır. İki sene öncesine kadar birinci öğretim öğrencileri de harç yatırıyorlardı ve ikinci öğretim öğrencilerinden daha az harç yatırıyorlardı ancak iki sene önce bu uygulama kalkmıştır yani birinci öğretim öğrenciler harç ödememeye başlamıştır. Bu hususlar dışında ikinci öğretimin birinci öğretimden farkı yoktur.

Her fakültenin harç ücreti de farklı olmaktadır ayrıca birinci öğretim ile ikinci öğretim arasında burs/kredi farkı da vardır. Örneğin; birinci öğretim öğrencilerine sonradan geri ödemek şartı ile kredi bursu alabilirler ancak ikinci öğretim öğrencisine geri ödemeli burs çıkmamaktadır. KYK yani Kredi Yurtlar Kurumundan öğrencilere yurt hakkının çıkması ise birinci ve ikinci öğretim ile ilgili bir durum değildir. İkinci öğretim öğrencisine yurt çıkarken birinci öğretim öğrencisine çıkmayabilir ya da tam aksi bir durum olabilir. Öğrencilere yurt çıkma durumu ailelerinin geliri, kardeş sayısı gibi durumlara göre farklılık göstermektedir. .

Bu farklar ve benzerlikler dışında birinci ve ikinci öğretim arasında fark bulunmamaktadır.

İkinci Öğretimin Dezavantajları Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.