İnşaat Sektöründeki En Büyük Eksiklik ‘Yapı Yasası’

Türkiye’deki inşaat sektöründe bulunan en önemli eksikliğin yapı yasası eksikliği olduğu biliniyor. Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Başkanı olan Fethi Hinginar bu konu ile ilgili bir takım açıklamalar yaparken, Türkiye’deki inşaat sektörü ile ilgili bazı değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye genelinde yapı kalitesi sıkıntısının yaşandığını söyleyen Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Başkanı olan Fethi Hinginar, 6.5 milyon konutun dönüşmesinden bahsederken bir yapının ne şekilde yapılacağını anlatan bir yasanın olmadığını ifade etti. Türkiye’de malzeme kalitesi sorununun yaşanmadığını fakat malzeme kalitesi sorununun yaşanmasından daha büyük bir sorun olduğunu anlatan Fethi Hinginar, bu sorunun yapı kalitesi sorunu olduğunu dile getirdi.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Başkanı olan Fethi Hinginar, bir yapının nasıl yapılacağına dair herhangi bir yasanın olmamasının büyük bir eksiklik olduğunu anlatırken, yönetmeliklerin var olduğunu fakat bu yönetmeliklerin ihtiyaçları pek de karşılamadığını söyledi. Yasa için sanayiciden akademisyenlere kadar birlik olup bir çalışma başlattıklarını ifade eden Fethi Hinginar, yine de istedikleri seviyede olmadıklarını sözlerine ekledi.

Yapı denetiminin 2001 yılından itibaren başladığını fakat bu konuda bir türlü yeterli seviyeye ulaşılamadığını anlatan Fethi Hinginar, yapı ve denetim eksikliği konusunun bir türlü çözülemediğini ve çözülmemeye devam etmesi halinde dönüşen binaların ilerde çok büyük bir sıkıntı oluşturacağını anlattı. Bu konu ile ilgili bir an önce gerçek bir çalışma yapılması gerektiği de bu konu hakkında yapılan açıklamalar arasında bulunuyor.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.