İnsan Neden Tek Başına Yaşayamaz

İnsanların doğaları yeryüzündeki diğer canlıara göre farklı yapıdadır. İnsanlar ile diğer canlılar arasındaki en belirgin ve en temel özellik ise insanların en sosyal varlıklar olmasıdır.

İnsanlar tek başlarına yaşayamazlar. Bu nedenle de tek kaldıklarında ve yanlarında başka insanlar olmadıklarında ya da çevrelerindeki insanlar tarafından dışlanıp yalnız bırakıldıklarında mutsuz olurlar, üzülürler ve ruh sağlıkları bozulmaya başlar.

İnsanlar yalnız yaşayamazlar çünkü sosyal birer varlıklardır. Bu nedenle de sürekli etraflarında ailelerine, dostlarına ve kardeşlerine ihtiyaç duyarlar.

İnsanoğlu hayatı boyunca iyi ve kötü bir çok olay ve durum ile karşı karşıya kalır bu durumda da sevinç, üzüntü, heyecan, mutluluk ve korku gibi bir çok duyguyu yaşarken bir anda birden çok duyguyu da yaşayabilir. bu duyguları insanlar doğaları gereği çevrelerindeki insanlar ile paylaşma gereği duyarlar. Çünkü insanların sevinçleri paylaştıkça çoğalırken üzüntüleri ve mutsuzlukları da paylaştıkça azalmaktadır. Bu nedenle de insanlar üzüldüklerinde en yakınında olan insanlarla dertleşirler ve dertlerini anlatırlar, mutlu olduklarında ise yine çevrelerindeki insanlarla paylaşarak mutlu olmalarını sağlarlar.

Her insanın karakter özellikleri farklılık göstermektedir bu nedenle de bazı durumlarda insanlar çevrelerinde bulunan insanlar tarafından onaylanmayan bir çok hal ve hareket içinde bulunabilirler bu durumda da çevrelerindeki insanlar tarafından dışlanırlar ve böylece cezalandırılırlar. Bu gibi durumlarda insanlar yalnız kaldıklarında mutsuz olurlar ve bir zaman sonra da ruh sağlıkları bozulabilir.

İşte tüm bu nedenlerden dolayı insanlar tek başlarına yaşamlarını devam ettirseler bile sadece nefes alıp verirler ve yaşamdan hiç bir tat alamazlar.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.