Japonlar İçin Pirinç Neden Önemli

Her milletin olduğu ibi Japonya halkının da kendisine ait bir çok geleneği ve kültürek özellikleri bulunmaktadır. Japonya’nın sahip olduğu kültürel özelliklerinden birisi de pirinç tahılını yaşamalrından oldukça sık kullanmalarıdır.

Japonya’ya turist olarak giden insanların hemen hemen hepsi Japonya halkının “Hadi pirinç hazır sofraya oturalım” tabirini duymuşlardır. Aslında JAponya’da yaşayan insanlar pirinç hazır derken yemeğin hazır olduğunu kastetmektedirler.

Japonların yemek kültürünü meydana getiren yemeklerin hemen hemen hepsinin ana malzemesi pirinçtir. Pirinç, Japonların temel besin maddesi iken pirinç dışındaki diğer besin maddeleri ikinci planda kalan besin ürünleridir. Bu bağlamda içinde pirinç olmayan bir yemek yediklerinde Japon halkı kendilerini doymamış olarak hissederler. Bu nedenle de pirinç ile Japonlar adeta özdeşleşmişlerdir.

Japon kültürünün merkezinde yer alan pirinç tahılının ilk olarak kimin bulduğu ve kimin yetiştirdiği muammadır yani bu konuda kesin bir bilgi yoktur. Ancak tarihin ilk çağlarından bu yana Japon halkının pirinç ile beslendikleri ve pirinç tahılına verdikleri büyük önem tarihi belgelerde açık ve net bir şekilde görülmektedir.

Beslenme ihtiyaçlarının yanı sıra aynı zamanda Japon halkı pirinç figürünü evlerinde, evlerinde kullandıkları eşyalarda fazlasıyla kullanmışlardır. Ayrıca yapmış oldukları bir çok dini törende de pirinç önemli bir yere sahip olmaktadır.

Dünya üzerinde bulunan bir çok medeniyette ev hanımının beceriksiz olduğunu belirtmek için kullanılan “Yumurta bile pişirmeyi bilmiyor.” ifadesi Japon kültüründe “Pirinç bile pişiremiyor” şekliden farklılık göstermiştir.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.