Jinjivit Neye Denir

Jinjivit kavramı günlük hayatta kullanılmayan ve pek bilinmeyen bir kavramdır. Bu kavramın günlük hayatta sık sık kullanılan karşılığı ise “diş eti iltihabı”dır. Diş eti iltihabı her bireyin hayatında en az bir kez mutlaka karşı karşıya kalmış olduğu bir sağlık sorunudur.

Dişlerin dış kısmında zamanla bir çok plak birikir ve bir zaman sonra bu plaklar diş etinin tahriş yani yara olmasına neden olur. Bu sorun bir çok kişi tarafından önemsenmese de aslında ağız sağlığı için ciddi bir sağlık sorunudur. Çünkü diş etlerini tahriş eden plaklar aynı zamanda dişeti yapısının yumuşayarak şişmesine ve kızarıklıkların meydana gelmesine neden olur ve sonunda ise diş etleri ufak da olsa bir baskı gördüğünde büyük oranda kanama yapar.

Diş eti hastalığının tıp bilimindeki adı olan jinjivit hastalığının teşhisi oldukça kolaydır. Çünkü diş etlerinin kanaması ve şişmesi ile bu hastalığın teşhisi rahatlıkla konulabilmektedir. Diş eti hastalıkları bireylere çok fazla acı ve sızı vermez bu nedenle de çok fazla önemsenmez ancak diş eti hastalığı ya da diğer adı ile jinjivit sonucunda dişler diş etinden tamamen ayrılabilir ve diş kayıpları olabilir.

Jinjivit hastalığının tedavisi zamanında teşhis konulduğunda oldukça kolaydır. Diş hekimi öncelikle dişlerdeki plakları kazıyarak temizler ve böylece diş etinde kanama durdurulur. Ardından çürükler var ise tedavileri yapılır.

Jinjivit hastalığı önemsenmese de önemli bir sağlık sorunudur bu nedenle de bu hastalığa karşı önlem alabilmek amacı ile dişlerimizi düzenli ve doğru bir şekilde fırçalamalaıyız, diş fırçalama işleminin ardından bir de diş aralarını diş ipi ile temizleyerek artıkların tamamen arınmasını sağlamalaıyız.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.