Kadın Kıyafetlerinde Düğmeler Neden Dol Tarafa Dikilir?

Günlük yaşantıda insanlar çoğu zaman bir çok ayrıntıya dikkat etmezler çünkü geçmişten bugüne kadar alışılarak gelen alışkanlıklar ve durumlar insanlar için bir merak uyandırmaz. Örneğin insanlar tarafından alışıldığı için sorgulanmayan ancak oldukça ilginç olan bir nokta da kadın kıyafetlerinde düğmelerin ve fermuarların sol tarafa dikilmesidir. Halbuki erkek kıyafetlerinde bu durum tam tersi olarak sağ tarafa düğme dikilmektedir.

Erkek kıyafetlerinde düğmelerin ve bazen fermuarların sağa dikilmesinin temel nedeni insanların günlük hayatta sağ elini kullanıyor olmasıdır. Sağ elini kullanan insanların düğmeyi solda bulunan iliğe geçirmeleri daha kolay olmaktadır. Ancak hepimiz biliyoruz ki erkekler gibi kadınların da neredeyse tamamı sağ elini kullanmaktadır peki neden kadın kıyafetlerinde düğmeler ve fermuarlar sağ tarafta değil de sol tarafta bulunmaktadır?

.Yukarıda belirttiğimiz durumlara rağmen kadınların kıyafetlerinde düğmelerin sol tarafta olması ise asırlar önce uygulamada olan bir duruma dayandırılmaktadır. Geçmiş dönemlerde ilk kıyafetler düğmesiz idi ancak sonradan kıyafetlere düğmeler dikilerek bu bir moda haline gelmiştir. Ve gariptir ki o dönemlerde düğme oldukça az bulunduğundan dolayı düğmeleri olan kıyafetler oldukça az ve önemliydi. Bu nedenle de düğmeli kıyafetleri zengin ev hanımları giyebiliyordu ve bu kıyafetleri zengin kadınlara hizmetçileri giydiriyordu. Aslında elbisenin sol tarafta bulunan düğmesi kıyafeti giydiren hizmetçiye göre sağ tarafta kalıyordu bu nedenle de giydirmek daha kolay oluyordu. Bu durumdan dolayı kadın kıyafetlerinde düğmelerin sol tarafa dikilmesi bir gelenek haline gelmiştir.

Benzer Hesaplamalar

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Jayden

    Got it! Thanks a lot again for henplig me out!

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.