Kakule Otunun İnsanlara Yararları ve Zararları Nelerdir

Yeryüzünde bulunan canlılara hem yarar hem de zarar sağlayan bitkilerden birisi de kakule otudur. Kakule otu Türkiye’de yetişmeyen bir bitkidir. Kakule otunun türkiye’de yetişmemesinin en büyük nedeni ise; türkiye’nin iklim şartları ile kakule otunun ihtiyaç duyduğu iklim şartlarının uyuşmamasıdır. Bu nedenle de bu ot genellikle Hindistan dolaylarında yetişmektedir. Çünkü Hindistan’ın iklim şartları kakule otu için oldukça uygundur.

Hindistan’ın güneyinde sık sık görülen ve sarıya dönük bir renge sahip olan kakule otu genellikle 30 – 50 santimetre boylarında görülmektedir. Ayrıca bu bitki antidoksan yönünden oldukça zengin bit bitkidir.

Kakule otu insan sağlığına bir çok yarar sağlamaktadır. Şimdi kakule otunun faydalarını sizlere ayrıntılı bir şekilde aktaracağız;

  • Öncelike kakule otu sinir sistemine çok büyük fayda sağlayan bir bitkidir. Özellikle sinir sisteminde adeta bir antidepresan özelliği gösteren kakule otu bununla birlikte mide hastalıklarına karşı da koruyucu ve tedavi edici bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle de mide ekşimesi, mide krampları gibi şikayetleri olan hastalar bu otu sık sık gerekli dozda kullanmaktadırlar.
  • Asya toplumlarına baktığımızda aynı zamanda kakule otunun yemeklerde bir baharat türü olarak sık sık kullanıldığını görebiliriz.
  • Bununla birlikte kakule otu aynı zamanda iştahsızlığı tedavi eder, solunum yollarını temziler, nefes alırken zorluk çeken, ökürük nöbetleri yaşayan ve akciğerlerden gelen nezle, astım, bronşit gibi hastalıklar konusunda şikayetleri olan kişilere fayda sağlar.

Her besin maddesi ve bitki türünde olduğu gibi kakule otunun de yararları yanında bilinçli ve doğru kullanılmadığı zaman zararları da bulunmaktadır. Ancak bu bitkinin yine de çok fazla zararı insan vücudu üzerinde seyretmemektedir. Ancak hamilelik ve emzirme gibi süreçlerde kakule otunun kullanılması vücut içinde bir çok reaksiyonlara ortam hazırlayabilir bu nedenle de bu dönemlerde tüketilmemesi daha doğru oalcaktır.

Ayrıca her ne kadar sağlık açısında bir çok faydası da olsa da sağlık şikayetlerinde öncelikle uzman bir doktora giderek danışılmalıdır.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.