Kanserle Mücadele İçin Bisiklete Binecekler

T.C. Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı, Avrupa Jinekoloji ve Onkoloji Derneği’nin işbirliği ile birlikte kanserle mücadele konusunda farkındalık yaratmak için bir etkinlik düzenlenecek. Düzenlenen etkinliğe katılanlar, kanser hastalığına farkındalık yaratmak amacıyla binlerce kilometre bisiklet sürecek. Bu yıl düzenlenecek olan program Avusturya’nın Viyana kentinde başlayacak. Buradan yola çıkan bisikletçiler Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan, Bulgaristan ve Yunanistan’ı geçecekler ve Türkiye’ye İpsala Sınır Kapısı’ndan giriş yapacaklar.

İstanbul’a gelecek olan bisikletçi grubuna katılmak üzere Ankara’dan da bir grup bisikletlinin İstanbul’a gittiği bilgisi alındı. ”Kadın Kanserleri Farkındalığı İçin Bisiklet Turu” adı verilen etkinlikte Sivil Toplum Kuruluşlarının yanı sıra Sağlık Bakanı da bulunacak. Tur, 15 Mayıs tarihinde İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde bulunan Yıldız Teknik Üniversitesi kampüsünden başlayıp Boğaziçi Köprüsü çıkışında tamamlanacak.

Etkinlik kapsamında Sakarya Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği sporcuları da Sakarya’da bir etkinlik düzenleyecek. Düzenlenen etkinliğe katılan her ilin sporcularının kendisine ait kanser farkındalığıyla ilgili bir sloganı olacak. Sakarya ili ise kendisine tema olarak meme kanserini seçti.

Sakarya’da düzenlenecek olan etkinlikte bisikletçiler Sakarya Akyazı İlçe sapağında buluşacaklar ve buradan bir şehir turuna çıkacaklar. Bundan sonra bisikletçiler, İl Halk Sağlığı Müdür Vekili Dr. Bilge Kaan Kaya’ya çiçek takdim edecekler. Ertesi gün ise Dr. Bilge Kaan Kaya ve Serdivan Belediye Başkanının konuşmaları olacak.

Mehteran gibi gösterilerin de sahne alacağı etkiinlikte gökyüzüne balonlar bırakılacak, insanlara kansere karşı farkındalık yaratmak amacıyla bilinçlendirme çalışmaları yapılacak. Sonrasında ise Sakaryalı sporcular şehirlerini geride bırakarak kanser farkındalığı yaratmak amacıyla diğer gruba katılıp yolculuk edecekler.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.