Kapıda Ödemelerde Önce Bak Sonra Al Geliyor

İnternetin dünya üzerinde yaygınlaşması ile birlikte insanlar da alışverişlerinin çok büyük kısmını internet üzerinden yapar oldu. Cep telefonları, bilgisayarlar, tekstil ürünleri ve hatta gıda ürünlerini bile bugün gelinen noktada internetten satın almak mümkün. Haliyle durum böyle olunca internet üzerinden yapılan satışlarda ortaya çıkan büyük hacmi değerlendirmek isteyen bazı dolandırıcılar ortaya çıkıyor. Dolandırıcılar, yöntemlerini artık o kadar ileri seviyelere getirdiler ki dolandırdıkları kişilerle dalga geçmek için gönderdikleri paketlerin içerisine salatalık dahi koyuyorlar.

Dolandırıcıların tuzağına düşen kişiler tarafından ise devlet yetkilileri şikayet yağmurlarına tutuldular. Geçtiğimiz 5 ay içerisinde Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Gümrük Bakanlığı’na e-posta ve telefon gibi yollarla 5 binden fazla şikayet başvurusu yapıldı. Vatandaşın bu konuda ne derece mağdur olduğunu gören yetkililer ise bu durumların ortadan kaldırılması amacıyla çalışmaları başlattı.

Kargo şirketleriyle ortak yapılacak çalışma kapsamında kapıda ödemeli olarak yapılan satışlarda alıcıya kapıda ürünü kontrol etme imkanı sunulması planlanıyor olsa da kargo şirketleri bu tür bir sorumluluğun altına girmek istemiyor. Yapılacak düzenlemeler ile birlikte oluşabilecek mağduriyetlerin giderilmesi hedeflenecek ve kapıda ödemeli satışlarda kontrol uygulaması hayata geçirilecek. Vatandaşlara yapılan uyarılarda kapıya gelen ürünü görmeden imza atılmaması konusunda vatandaş uyarıldı. Vatandaş, ürünü teslim aldığına dair imza attığı anda kargo şirketinin bu noktadaki sorumluluğu bitmiş oluyor.

Yapılan şikayetler arasında satın alınan ürün yerine salatalık gönderilmesi, ya da ürünün orjinali yerine maketinin gönderilmesi gibi şikayetlerde bulunuyor. Çalışmaların en kısa zamanda sonuca bağlanıp hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.