Karın Boşluğu Nerededir Özellikleri Hakkında Bilgi

Karın boşluğu nerededir? Vücudun en büyük boşlu­ğudur. Arkada omurga, önde karın kasları, yanlarda çeşitli kas katmanlarıyla, altta leğen bölgesinin tavanını oluşturan dokularla sınırlandırılmıştır; üstünü kaplayan diyaf­ramla göğüs boşluğundan ayrılır. Karın boşluğunda sindirim kanalının büyük bir bölümü, karaciğer, pankreas ve dalak yer alır.

Karın boşluğunun iç yüzü ile burada yer alan organların dış yüzü karın zan (periton) adı verilen iki katmanlı bir zarla kaplıdır. Böbrekler ve böbreküstü bezleri, karın bölgesinde yer almalarına karşın, bu zarla kaplı olmadıkları için karın zarı gerisi organları (retroperitoneal) olarak bilinir. Zarın katmanları arasındaki boşluk normal olarak çok az miktarda serumsu bir sıvı içerir; bu sıvı karın boşluğundaki organların, özellikle sindirim kanalının rahat hare­ket etmesini sağlar. Karın zarı, ayrıca iç organlarla karın duvarı arasındaki bağlantı­yı sağlayarak bu organlara destek olur ve yerinde durmalarına yardımcı olur. Karın boşluğu bu zarın uzantısı olan bağdoku yapısındaki perdelerle çeşitli bölümlere ayrılır. Bu bölümlerden en önemlisi midenin arkasında yer alan ve karın boşluğunun geri kalan bölümüne Winslow deliğiyle açılan küçük boşluktur. İç organlardan bazıları (örn. pankreas) karın duvarına doğrudan karın zarıyla, bazıları da (örn. karaciğer) genellikle fazla kan damarı içermeyen zar kıvrımları ve bağlarla tutunur. Bu bağlar genellikle birleştikleri organların adlarıyla (örn. mide-kolon bağı, dalak-kolon bağı) ya da biçimlerine özgü adlarla (örn. yuvarlak bağ) anılır. Öte yandan, iç organ­larla karın duvarını bağlayan karın zarı kıvrımları bağırsak askısı (mezenter) adını alır. Karın boşluğunda yağ dokusu, sinir, kan ve lenf damarları içeren, bağdoku yapısında ince yapraklar vardır. Gömlek (omentum) adını alan bu oluşumlardan büyük olanı ince bağırsakları sarar; küçük gömlek ise mide ile karaciğer arasında uzanır.

bağırsak askısı
karın zarıyla sarılı
çıkan kalınbağırsak
mide
dalak
karaciğer
bağırsağı

sağ böbrek

sol böbrek inen kalınbağırsak

 

Karın boşluğunu ilgilendiren en önemli hastalıklar peritonit olarak bilinen karın zarı iltihabı ile bu bölgede oluşan apseler­dir. Bu durum çevredeki organlardan biri­nin iltihaplanması ve iltihabın karın zarına yayılmasıyla ortaya çıkabileceği gibi, vücu­dun başka bir bölgesinde iltihaba neden olan etkenlerin kan dolaşımı yoluyla karın bölgesine gelmesiyle ve yaralanma ya da cerrahi girişimlerden sonra da oluşabilir. Bundan başka, siroz ya da kalp yetmezliği gibi kapı toplardamarındaki kan basıncının yükselmesine neden olan hastalıklarda ka­rın zarının katmanları arasında asit adı verilen sıvı birikmesi görülür.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.