Kenger Sakızı Nasıl Bir Maddedir ve Etkileri Nelerdir?

Hepimiz çocukluk dönemlerimizde uzun şeritler halinde jelatin içinde bakkallarda satılan sakızlardan çiğneyerek ve bu sakızları genellikle damla sakızı olarak bilmişizdir. Aslında çocukluğumuzun büyük bir bölümünde yer alan bu sakızlar da kenger sakızı ile üretilmiştir. Bu sakızların üretimi ve tüketimi her ne kadar geçiş dönemlere nazaran azalmış olsa da hala günümüzde kullanılan doğal bir sakız çeşididir.

Otunun kullanılarak sakız haline getirildiği kenger otu ülkemizde Doğu Anadolu ve İç Anadolu bölgeleri ilk sırada olmak üzere Ege Bölgesinde, Akdeniz Bölgesinde ve Güney Doğu Anadolu bölgesinde bulunan taşlık, kıraç ve dağlık alanlarda görülmektedir. Kenger otunun yetişmesi için herhangi bir çabaya ya da girişime gerek yoktur çünkü kendiliğinden yetişmektedir.

Dikenli ve otsu bir yapıya sahip olan kenger, 70 ile 80 santimetreye kadar uzayabilmektedir. Mart ve Nisan aylarında yeşil renge bürünen kenger, tamamen yeşerdikten sonra açtığı mor renkli çiçeklerden çıkan tohumları kurutulur ve ardından kahve, yeşil aksamı, yemek ve turşu gibi besinlerin üretiminde kullanılır.

Kenger Sakızının İnsan Sağlığına Hem Olumlu Hem de Olumsuz Etkileri:

 • Kenger insan vücudundaki kanı iyi derecede temizleme ve damarlarda meydana gelen tıkanıklıkları açma özelliğine sahiptir.
 • Kenger ağızda diş fırçasının gördüğü tüm işlevleri görür ve böylece dişleri temizlerken aynı zamanda diş etlerinin de güçlenmesini sağlar.
 • Vücutta antidepresan etkisi yaratır ve böylece insanları stres karşısında sakinleştirir.
 • Kenger sakızı sert bir yapıya sahip olduğundan dolayı her çiğnendiğinde çene yapısını daha güçlü hale getirerek yüz felcinin meydana gelmesini önler.
 • Safra kesesindeki taşları düşürmeyi sağlayan kenger aynı zamanda kanserli hastaların tedavisinde de sık sık kullanılmaktadır.
 • Eğer kengerin yoğun hali çok fazla kullanılır ise bu durumda akciğerler zarar görerek zehirlenme olayları meydana gelmektedir. Kenger sakızına oranla kenger otunun kullanıldığı besin maddelerinde zehirlenme riski daha yüksektir.

Benzer Hesaplamalar

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

 1. Essie

  No copalmints on this end, simply a good piece.

  Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.