Konservatuar sınavlarına girecek olanlara tavsiyeler

Bazı öğrenciler ilgi alanı olarak benimsedikleri yetenekleri üzerine okumayı tercih ederken, bununla ilgili olarak konservatuar sınavları uygulanmaktadır.

Konservatuar ya da Güzel Sanatlar Fakültesi tiyatro bölümlerinde eğitim almak isteyen öğrenciler, bu bölümleri ciddiye alarak çalışma yapmaları gerekmektedir. Sadece kişinin yeteneğinin olması, herhangi bir çalışma gerçekleştirmeden sınavda başarılı olacağını düşünüyor olması doğru bir anlayış değildir. Yani yetenekliyim nasılsa diyerek bir çalışma içerisinde bulunmayan kişilerin bu sınavlarda başarı elde etmesi hayal gibi bir şey olabilir. Adaylar, önemli insanlar tarafından değerlendirileceğinin bilincinde olup buna göre bir hazırlık gerçekleştirmelidir.

Üniversite sınavından alınan puan, adaya yalnızca kazanan adaylar arasında öncelik sağlamaya yarar. Bu yüzden özel yetenek sınavlarına için de iyi ve verimli bir çalışma yapılmalıdır. Yaklaşık 500 ile 1000 adayın girmiş olduğu bu sınavların yapıldığı okullarda yaklaşık 15 kişilik kontenjan bulunmaktadır. Bu 15 kişinin içerisinde olmak iyi bir çalışma ile gerçekleştirilebilir. Eğer yeterli ve verimli bir çalışma yapıp başaracağınıza da inanırsanız her şey çok daha kolay olacaktır.

Konservatuar sınavlarına girecek olan adaylara her şeyden önce kendilerine güvenmeleri gerekmekte olup imkan dahilinde ilgili kurslara gitmeleri tavsiye edilir. Kursa gitme şansı olmayan kişilerin ise girmek istedikleri okulun öğrencilerine çalışmalarını göstererek tavsiye alması önerilir. Bunların yanı sıra sınava girecek olan öğrencilere, diksiyon çalışmaları yapmaları, okul seçimi ile puan takibi yapmaları, tirat seçimi yapmaları, genel kültür çalışmaları gibi öneriler bulunmaktadır.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.