Konteyner Kent Gerginlik Yarattı

Türkiye, Suriye’deki iç savaştan milyonlarca mülteciyi sınırları içerisinde barındırıyor ve onların yiyecek, içecek, eğitim, sağlık gibi ihtiyaçlarını da elinden geldiği kadar karşılamaya çalışıyor. Bu kapsamda özellikle Güneydoğu illerinde birçok konteyner kent kurularak sığınmacıların bu bölgelere yerleştirilmeleri sağlandı. Ancak bölgenin yerli halkı, gün geçtikçe her yerde çoğalan bu konteyner kentlerden rahatsız olmuş durumda. Kahramanmaraş ilimizde inşa edilen bir konteyner kenti protesto etmek amacıyla şehir dışından bir grup, inşaat alanına geldi. Güvenlik güçleri, gelen grubun inşaat sahasına girmesine izin vermedi.
Kahramanmaraş Merkez Dulkadiroğlu ilçesi içerisinde bulunan Sivricehöyük Mahallesi’nde 25 bin kişiye ev sahipliği yapacak bir konteyner kent kurulması için çalışmalara başlanmıştı. Ancak çalışmaları protesto etmek isteyen ve farklı illerden gelen yaklaşık 300 kişilik grup, kendilerine otobüsler tutarak inşaat alanına gelmek istediler. Güvenlik güçleri, söz konusu otobüsleri Narlı Mahallesi içerisinde durdurdu.

Otobüslerin içerisinde Alevi Kültür Derneği Genel Başkanı Doğan Demir, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan gibi isimler de bulunuyordu. Otobüslerde bulunan bir grup, askerin dur ihtarına itiraz edince çıkan gerginlikte 4 kişi gözaltına alındı.

Yaşanan olaylar sonrasında HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan ve HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul da olayın yaşandığı bölgeye gelerek güvenlik güçleriyle görüştüler. Milletvekilleri, güvenlik güçlerine alana geçme taleplerini ilettiler. Ancak güvenlik güçleri geri adım atmadı ve TOMA araçlarının yanı sıra çevik kuvvet ekiplerini de bölgeye sevk etti. Güvenlik güçleri, alana gelen vatandaşlardan geri dönmelerini istedi. Söz konusu bölgede süren inşaat ile ilgili basın açıklaması ya da eylem yapmak bir ay süre ile hükümet tarafından güvenlik gerekçesiyle yasaklanmıştı.

Benzer Hesaplamalar

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Kenisha

    talseides / I think many people don’t appreciate the movie because they can’t. These people, when they go to a superhero movie, they expect special effects, computer generated fight scenes, and a simple story; you know, kid stuff. Christopher Nolan’s Dark Knight movie series ain’t like that. The struggles are not only physical but also on a psychological level. He shows the ch2r7cters&#8a1a; life, backgrounds, and mental struggles; which sadly most people don’t give a shit about cuz they’re too busy being idiots

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.