‘Konutla Birlikte Vatandaşlık da Verilebilir’

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, gerçekleştirdikleri projelerin yabancı yatırımcılar tarafından da büyük ilgi gösterdiğini ifade ederek SeaPearl Ataköy projesini hatırlattı. SeaPearl Ataköy projesinin yabancı yatırımcıların da odak noktası olduğunu ifade eden Kuzu, yapılacak bazı iyileştirmeler ile birlikte sektörün canlanmasının yanı sıra ülke ekonomisine de önemli katkıların sağlanabileceğini ifade etti.

Özen Kuzu, yabancı yatırımcıların Türkiye’de yaşaması konusunda teşvik edilmesinin sektörü daha da hareketlendireceğini, bu sayede ekonomi için de ciddi bir girdinin ortaya çıkacağını ifade etti. Kuzu, yaptığı açıklamada gayrimenkul alanında yatırım yapan yabancılara oturum hakkının yanı sıra vatandaşlık hakları gibi ayrıcalıklar tanınmasının faydalı olacağını, bu tarz örnekleri dünyanın gelişmiş ülkelerinde görmenin mümkün olduğunu söyledi.

Özen Kuzu, yaptığı açıklamada yabancı yatırımcıların özellikle İstanbul bölgesinde yoğun olmak üzere Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde önemli yatırımlar yaptıklarını hatırlatarak geçtiğimiz yıl yabancılara toplamda 22 bin konutun satıldığını belirtti. Kuzu, oturum hakkı ya da vatandaşlık hakkı gibi uygulamaların hayata geçmesi ile birlikte 22 bin olan sayının 50 binlere, hatta 100 binlere çıkmasının mümkün olduğunu söyledi ve böyle bir uygulamanın başta Körfez ülkelerinin yatırımcıları olmak üzere birçok yatırımcının ilgisini çekeceğini ifade etti.

Bu önerinin hayata geçmesi durumunda 33 milyar seviyelerinde seyreden cari açık konusunda da çok önemli bir olumlu ivme yakalanmasının mümkün olduğuna değinen Kuzu, gelecek olan yatırımcıların arasında iş kurma gibi faaliyetlerle uğraşacak olan kişilerin ekonomiye de doğrudan katkılarının olacağını, bu sayede küresel piyasalar durgunluk yaşarken Türkiye’nin bu konuda önemli gelişmeler kaydedebileceğini ifade etti.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.