Konya’da Sığınmacılara Operasyon

Dünya ülkelerinin yetkililerinin görüşmelerine ve IŞİD üzerine düzenlenen binlerce hava saldırısına rağmen Suriye’de ne terör bitti, ne savaş bitti. Ülke halkının yarısından fazlası komşu ülkelere, Avrupa’ya, Amerika’ya göç ettiler. Yıllar boyunca devam eden savaş boyunca eskiden yaşayan birçok kent, bugün hayalet şehirlere dönmüş durumda.

Suriye’de yaşanan iç savaştan en büyük zararı gören ülkelerden birisi de şüphesiz ki Türkiye. Türkiye, bünyesinde barındırdığı yüz binlerce mültecinin eğitim, sağlık, yiyecek içecek gibi ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor, hatta onlara Türkiye topraklarında iş sağlamak için çabalıyor. Suriyeli mültecilerin ülke içerisinde uygun şekilde dağılmalarını sağlamak için yetkililer tarafından Türkiye’ye giriş yapan Suriyelilere, kimliklerini aldıkları ilde kalmak zorunda olduklarının bilgisi verilmişti.

Konya ilinde yaklaşık 300 polis, Suriyeli mültecilerin yoğunlukta olduğu bir mahalleye operasyon düzenledi. Yapılan operasyonda mültecilerin üstleri arandı ve biyometrik kimliklerinin olup olmadığı kontrol edildi. Mülteciler arasındaan ikametleri farklı illerde gözüken kişilere, Arapça yazılı kağıtlar dağıtılarak kimliklerini aldıkları illerde yaşamaları konusunda uyarıda bulunuldu. Mültecinin kimlik aldığı il hariç bir ilde yaşadığı tespit edilmesi durumunda mülteci, sığınmacı kamplarına gönderilecek.
Konya Emniyet Müdürlüğü tarafından savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin huzurunu sağlamaya yönelik 300 polis ile birlikte Şükran ve Sahip Ata Mahallelerinde operasyon düzenlendi. Operasyonda 300 polis, bölgede ikamet eden mültecilerin evlerinin yanı sıra caddede gezen Suriyelilere de kimlik kontrolü ve üst araması yaptı. Kimlik aldıkları illere gitme uyarısı alan mültecilerden herhangi birinin kimlik aldığı il ile bulunduğu ilin farklı olduğunun tespit edilmesi durumunda mülteci, sığınmacı kampına yollanacak.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.