KPSS Puanlarının Geçerlilik Süresi Değişti mi

Atanmayı bekleyen milyonlarda ortaöğretim, önlisans ve lisans mezunları atanmak için gün sayıyor ve çoğu memur adayları ise hayatını bu sınava bağlıyor. Peki KPSS’de alınan puan kaç yıl geçerli?

26 Şubat 2016 gününde KPSS yönetmeliğinde yetkililer bir takım düzenlemelere gittiler. Bu düzenlemeler sonucunda ise KPSS uygulamalarında da bir takım değişimler yapıldı ki bu değişimler özellikle adayların puanlarını kullandıkları süre zarfını yakından etkiledi. Yetkililerin yapmış olduğu çalışmalar sonucunda KPSS puanlarının bir sonraki sınav zamanına kadar değil bir sonraki sınavın sonuçlarının açıklandığı tarihe kadar geçerli olacağı açıklandı. Bununla birlikte yapılan düzenlemeler sonucunda KPSS-A sınav puanı ise eski uygulamaya göre iki yıl geçerli iken artık bir yıl geçerliliğini sürdürebilecek.

Eski uygulamaya göre KPSS puanları iki yıl geçerli idi fakat bu durum öğretmen adaylarını etkilemiyordu. Yani öğretmen adaylarının girmiş olduğu KPSS sınav puanları yine bir yıl geçerli oluyordu. Bu süre içinde de eğer yeni bir sınav yapılmaz ise KPSS puanları bir sonraki yapılacak sınava kadar geçerli oluyordu ve adaylar bu puanlar ile tercih haklarını kullanabiliyorlardı.

Yeni düzenleme ile ise KPSS puanları açıklandığı andan itibaren iki senedir fakat öğretmen adayları bu düzenlemeden etkilenmemiştir ve öğretmen adaylarının KPSS puanları yine bir yıl geçerli olacaktır. Bu sırada yeni bir sınav yapılması halinde ise sınav sonuçları açıklanana kadar bu puanlar yine geçerli sayılacaktır.

KPSS Puanının Geçerlilik Süresi Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.