KPSS Tercihlerinde Nelere Dikkat Edilmeli

2016 KPSS ortaöğretim/önlisans sınavı 22 Ekim 2016 tarihinde yapılacaktır. Bu sınav sonrasında ise memur adayları tercih dönemine girecekler. Bu yazımızda KPSS tercihlerinde dikkat edilmesi gerekenler 2016 konusunda bilgiler sunacağız.

  • Herhangi bir kamu kurum ve kuruluşuna ataması yapılan kişi müracaat etmemesi halinde bu kişiye herhangi bir yaptırım uygulanır mı?

Bir kamu kurum ve kuruluşlarına ataması yapılan kişiler şayet kuruma müracaat etmezler ise bu memur adaylarının ÖSYM tarafından yapılacak olan bir sonraki KPSS memur ve 399’a tabii sözleşmeli kadrolar için tercih işlemleri kabul edilmeyecektir. Bununla birlikte ataması yapılan memur adaylarının atama işlemini dondurmak gibi bir hakları yoktur. Bu sebepten dolayı da adaylar atanmak istemedikleri kurumları tercih etmemelidir. Ayrıca bazı memur adayları bit rakım nitelikleri taşımadıkları halde taşıyorlarmış gibi bir çok kadro ve pozisyona başvurmaktadırlar. Bu durumda da adaylar bu kadro ve pozisyonlara yerleştirilmiş olsalar dahi atamaları iptal edilecektir.

  • Bir kamu kurum ve kuruluşunda memur olarak çalışan bir kişi tercih kılavuzunda yer alan hangi kadro ve pozisyonları tercih eder ise muvafakata gerek duyulmaz?

Memur olan bir kişi başka bir kadroyu tercih eder ve ataması yapılır ise bu memur o kadroya ancak ve ancak kurumlar arası muvafakat ile geçebilmektedir. Memurun çalışmakta olduğu kurum muvafakat vermez ise nakil yapılarak yeni yerleştiği kuruma atanması mümkün olmamaktadır. Şayet memur olan kişi kılavuzda bulunan sözleşmeli pozisyonları seçmiş ise muvafakata gerek duyulmamaktadır. Bu durumda da istifa ederek yeni atandığı kuruma geçebilmektedir. Aynı husus o an sözleşmeli olup memur kadrosunu tercih eden  memur adayları için de geçerli olmaktadır.

  • KİT’lerde bulunan sözleşmeli personel başka kurumlara naklen memur olarak yerleşebilir mi?

399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye tabii tutulan II sayılı cetvele dahil kadro ve pozisyonlarda istihdam edilmiş olan sözleşmeli personelin kadro ile ilişkisi bulunması nedeniyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabii kadrolara nakil olarak atamalarının yapılması mümkün değildir. Fakat KİT’lerde çalışmakta olan sözleşmeli personelin kendi kurumlarında memur olmaları halinde başka kurumların memur kadrolarına da geçiş yapmaları mümkündür.

Benzer Hesaplamalar

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Brandi

    don’t blame the poor jews for lack of empathy, hp.who in his right mind would exchange a very real $300 billion (or lots more) for phantom 3 million dead.because on basis of dollars (duthscemarks, euros) per pound of phantom meat, sudden disappearance of 3 million jews from shoah storage surely would result in requests for refund, no?that brass plaque auswitch is giving spielberg more nightmares than jaws, the foundation trembles, the center can’t hold as the goy samson yanks on chains.(hm … the jew serial killer son-of-sam is a play on samson, no? never caught on till now)

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.