Kurban Bayramının Toplumsal Dayanışmada Önemi

Her milletin adetlerini, geleneklerini, göreneklerini ve kültürünü meydana getiren bir çok unsur vardır bu nedenle de her milletin kültürel ögeleri kendisine has olgulardır.

Her milletin olduğu gibi Türk milletinin de milli ve dini bayramları vardır. Biz Türklerin Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı olmak üzere iki tane dini bayramı vardır ve bu bayramlar Türk milleti için dayanışma ve yardımlaşma açısından son derece önemlidir.

Ramazan ve Kurban bayramında Türk toplumunda yardımlaşma ve dayanışma noktalarının adeta doruğuna kadar çıkılır. Ramazan Bayramında Müslümanlar oruç tutarlar, iftara misafirler çağırırlar ve aynı zamanda Ramazan ayında insanlar karnını doyuramayan, yoksul insanlara yardmı ellerini uzatırlar ve onlar zekat verirler.

Kurban bayramında da Müslümanlar maddi durumlarının el verdiği derecede kurban keserler ve kestikleri bu kurban etlerini öncelikle evlerine et alamayacak kadar yoksul olan ailelere dağıtırlar ve aynı zamanda bu yoksul kişilere yardım ederler.

Gerek kurban bayramında gerekse ramazan bayramıdna Müslümanlar maddi durumları ve sahip oldukları mallar doğrultusunda yfakir insanlara yardım ellerini uzatırlar, onların karınlarını doyururlar ve zekatlarını böyle kişilere verirler. Bu nedenle de hem kurban bayramının hem de ramazan bayramının Türk toplumu içinde dayanışma ve yardımlaşma açısından önemi oldukça büyüktür. Aynı zamanda bu bayramlarda küs olan kişiler birbirlerini affederler, küçükler büyüklerin ellerini öperler bu vesile ile de birbirlerini uzun süredir görmeyen kişileri de bayramlar bir araya getirmektedir.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.