Kuru Soğan Alıcı Bulamadı Hayvan Yemi Oldu

Adana ilinde kuru soğan üretimi yapan kişilerin, Rusya krizinin yaşanmasından bu yana birçok ürünü hasat etmedikleri gibi tarlada sürerek hayvanların soğanları yem olarak kullanmasını sağladığı belirtiliyor. Hayvanlardan arta kalan soğanların bir kısmının ise başakçılar olarak adlandırılan maddi durumu iyi olmayan kişiler tarafından toplandığı bu konu ile ilgili verilen bilgiler arasında yer alıyor.

Seyhan Ziraat Odası İkinci Başkanı olan Cahit İncefikir yapmış olduğu açıklamada Rusya krizinin yaşanmasının ardından soğan ya da patates gibi ürünlerin üretimini yapan kişilerin ciddi sıkıntılar içerisinde olduğunu söyleyerek, kuru soğanın üreticilere vurulmuş olan son darbe olarak değerlendirildiğini ifade etti. Soğan üreticileri soğanlarına alıcı bulamadığından dolayı ürünleri hasat bile etmeye gerek duymadan tarlada sürüyor. Çiftçiler bu ürünleri üretmek için binbir türlü emek harcıyor. Fakat şu anda oldukça mağdur olan çiftçiler, binbir türlü emek ile ürettikleri ürünlerini hayvanlara yem etmek durumunda kalıyor.

Çiftçilerin önümüzdeki günlerde şu anda oldukları durumdan daha kötü bir durumda olmalarının beklendiğini ifade eden Seyhan Ziraat Odası İkinci Başkanı olan Cahit İncefikir, çiftçilerin ekonomik anlamda çok büyük sıkıntılar yaşayacağını ve bu yüzden de var olan borçlarını ödeme imkanları bulamayacaklarını anlattı. Elde olan bu koşullar ile üreticilerin bu durumun altından kalkması beklenmemektedir. Bölgede bulunan üreticilerde bu durumu doğrulamakta ve bu şekilde devam etmesi durumunda üretimden vazgeçileceğini belirtti.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.