KYK Yurtlarında Ücretsiz İnternet Uygulaması Kalkıyor

Gelecek eğitim-öğretim yılına kadar meslek yüksek okullarında ve lisans eğitimi veren üniversitelerde eğitim gören, devlet yurdu olan Kredi  ve Yurtlar Kurumunda (KYK) barınan öğrenciler yurt içinde ücretsiz internet kullanımı sağlayabiliyorlardı ve bu durum evrensel hizmetler kapsamına giriyordu.

Kısa bir süre önce Yükseköğretim Kurumunun (YÖK) yapmış olduğu düzenleme ile Kredi ve Yurtlar kurumu Genel Müdürlüğüne bağlı öğrenci yurtlarında barınan öğrencilerin internet erişimi ve kullanım ücretlerinin devlet tarafından ödenmesi evrensel hizmetler kapsamından çıkarılmıştır.

Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne bağlı olan yurtlarda kalan öğrencilerin yurtta ücretsiz internet erişimi sağlaması konusunda düzenlemeler yapılınca bu hizmetin Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) bütçesinden karşılanmasına karar verilmiştir.

Yükseköğretim Kurumu tarafından yapılan bu düzenleme; “Bazı Hizmetlerin Evrensel Hizmet Kapsamına Alınması İle Bazı Hizmetlerin Evrensel Hizmetler Kapsamından Çıkarılmasına İlişkin Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Bakanlar Kurulu Kararı” Resmi Gazete’de de yayımlanmıştır.

Yükseköğretim Kurumu Gene Müdürlüğünün ve Bakanlar Kurulunun ortak olarak yürütmüş olduğu çalışma sonucunda bilgi toplumunun meydana gelmesine katkı sağlamak ve internet kullanımını yaygınlaştırmak amacı ile bilgiye erişim olanaklarının arttırılması hedefi ile Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne bağlı öğrenci yurtlarının internet erişimi ve kullanım ücretlerinin tahsil edilmesinin evrensel hizmetler kapsamına dahil edilmesine yönelik çalışma uygulamadan kaldırılmıştır.

Evresel olan tüm hizmetler Türkiye sınırları içinde coğrafi konumlarından bağımsız bir şekilde herkes tarafından ulaşılabilir.

Benzer Hesaplamalar

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Wanita

    A piece of eruiitdon unlike any other!

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.