Lisans Yerleştirme Sınavı’na girecek öğrencilere ve ailelere tavsiyeler

Üniversitelerin lisans programlarına yerleşebilmek için girilen üniversite sınavlarının 2. etabı olan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) tarihi yaklaşıyor. Sınav tarihi yaklaştıkça, sınava girecek öğrencilerde de heyecan artıyor. Bu haberimizde, sizlere bu üniversite maratonunda faydalı olacağını düşündüğümüz bazı bilgileri paylaşacağız.

Üniversite sınavının 2.etabı olan LYS 5 oturumda yapılır. Sınavda alınan puan, lisans programlarına başvuru yaparken esas alınacak puanınızı belirler. Bu açıdan bu sınav da, en az YGS sınavı kadar önem teşkil etmektedir. YGS gibi genel olmayan, daha çok kendi yatkınlık alanınızdaki bilginizi ölçecek LYS sınavına nasıl hazırlanmanız gerektiği ile ilgili olarak tavsiyelerimizi bu haberimizde bulabilirsiniz.

Her yıl yapılan üniversite sınavlarında, öğrencileri başarısızlığa sürükleyen en büyük etkenin stres olduğu bilinmektedir. Geçtiğimiz yıllarda, sınav esnasında stres ve heyecan yüzünden kalp krizi geçirip hastaneye kaldırılan öğrencilerin dahi olduğunu duymuştuk. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda sınav ile ilgili olarak ailelere de en az öğrenciler kadar sorumluluk düşüyor. Aileler, bu sınavın çocukları için önemli bir dönüm noktası olduğunu kavramalı ve gereken hassasiyeti göstermelidir, ancak bunu çocuklarına başarılı da olsa, başarısız da olsa her zaman destek olacağını hissettirerek yapmalıdır. Öğrenci, başarısız olduğu takdirde bu onun için bir kayıp olacaktır, ancak hatalarından ders alması durumunda bir dahaki sene belki çok daha başarılı bir sonuç elde edebilecektir. Bu bağlamda başarısızlık, hayatın sonu gibi algılanmamalı, sürecin stresten uzak bir vaziyetle geçirilmesi sağlanmalıdır.

Öğrenciler de, ailelerinin de desteğiyle stresi hayatlarından tamamen elimine ederek sadece başarı odaklı bir düşünce şekline bürünmeye çalışmalıdırlar. Gerekli çalışma yapıldığı takdirde başarısızlık söz konusu olmayacaktır. Bunun için öncelikle kendilerine uygun bir çalışma programı hazırlamalıdırlar. Eksik oldukları konuları, gerekli çalışmaları yaparak öğrenmelidirler. Bir program dahilinde ders çalışma saatlerini, uyku saatlerini, eğlenme saatlerini belirleyip bu programa göre hareket etmeleri, etkili öğrenme açısından faydalarına olacaktır. Düzenli ve sağlıklı beslenme de önem teşkil eden konular arasındadır. Genç zihinlerin, öğrenme ve hafıza kabiliyetlerinin artması açısından gün boyu sağlıklı yiyeceklerle vücutlarına enerji takviyesi yapmaları önemlidir. Hafızayı kuvvetlendirdiği bilinen balık ürünlerini haftada 1-2 kez tüketmeniz, bu maratonda faydanıza olacaktır. Bunun yanında zihin sağlığı açısından büyük faydaları olduğu bilinen ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişleri gün boyu mutlaka yanınızdan ayırmayın ve her gün tüketin. Vitamin deposu olan meyveleri tüketmeyi asla ihmal etmeyin. Fast food ürünlerden ve hazır gıdalardan kesinlikle kesinlikle uzak durun. Sağlıklı beslenmeniz, hayatınızın her evresinde olacağı gibi bu maratonda da sizin en büyük gücünüz olacaktır.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.