Lüfer Balığının Tüm Özellikleri

Lüfer balığı dünya üzerindeki tüm denizlerde bulunmakla birlikte ayrıca denizlerin incisi olarak da büyük bir ilgi göstermektedir. Çünkü lüfer balığı özellikle ülkemiz ekonomisi açısından son derece değerli bir balık türüdür. Ülkemiz açısından bakar isek lüfer özellikle İstanbul iline özel bir balık haline gelmiştir ancak bu durum sadece alışkanlıklardan doğan bir sonuçtur bu durum aksine aslında hemen hemen her denizde lüfere rastlamak son derece kolaydır.

Lüfer balığı gelişimini tamamladıkça ve boyu büyüdükçe farklı farklı isimler ile adlandırılmaktadır ancak buna rağmen genel olarak bu balığa “Lüfer” adı verilmektedir.

Boylarına Göre İsimlendirilen Lüfer Çeşitleri:

  • 0-12 santimetre arasındaki lüferlere “yaprak” ya da “Defne yaprağı”,
  • 13-17 santimetre arasındaki lüfer balıklarına “Çinekop“,
  • 18-20 santimetre arasındaki boyda olanlara “Sarıkanat“,
  • 21-30 santimetre uzunluğunda olan lüferlere “Lüfer“,
  • 30-50 santimetre uzunluğunda olan lüfer türlerine “Kofana“,
  • ve boyları 50 santimetreden uzun olan lüfer türlerine ise “Sırtıkara” denmektedir. Ancak sırtıkara balık türlerine günümüzde oldukça az rastlanmaktadır bu durumun temel nedeni ise lüferlerin o boya gelmelerine fırsat bulamadan insanlar tarafından avlanıyor olmasıdır.

Lüfer adı verilen bu balıklar belirli dönemlerde göç ederler ve bu göç sonucunda da ılıman olan denizlere giderler. Açık suda yaşamayı sevmeyen lüferler genellikle kıyı sularının ve körfezlerin kumlu diplerinde yaşamlarını devam ettirirler. Lüferlerin göç zamanları ise yine bulundukları suların soğuduğu zamandır.Su soğuduğunda lüferler artık göç zamanlarının geldiğini anlarlar.

Ülkemizde genellikle ilkbahar ayı olan Mayıs ayında lüferler Marmara Denizinden göç ederek Karadeniz’e gelirler. Bu göç oldukça hızlı şekilde gerçekleştiğinden dolayı çok kısa bir zaman alır.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.