LYS’ye 1 Ay Kaldığında Öğrenciler Neler Yapmalı?

Lisans Yerleştirme Sınavısonuçlarının açıklanmasının ardından yerleştirme dönemi de sona erdi. Bu sürece takiben bir sonraki Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) maratonu da bir sene sonra sınava girecek olan öğrenciler için başlamış oldu.

Öncelikle özellikle sınava girmiş ancak yerleşememiş olan adaylar karamsar düşüncelere kapılmamalı. Öyle ki; “ben başaramam.”, “istdiğim bölüme yerleşemem.”, “geçen sene olmadı bu sene de olmayacak.” gibi düşünceler öğrencileri başarısızlığa götüren en büyük yoldur. Çünkü öğrenciler bu düşünceleri beyninden atamadığı sürece yeterli ve verimli çalışamazlar ve bu da başarı düzeylerini doğrudan etkiler. Etrafımızda ise ilk sınava girdiğinde başarılı olup yerleşemeyen ancak bir sonraki yıl inancını asla kaybetmeyerek başarılı olup istediği bölüme yerleşen bir çok öğrenci örneği bulunmaktadır.

Sınav maratonu aynı zamanda bir yarıştır ve yarışlarda en büyük başarı adımı son adımlardır bu nedenle de LYS’ye ne kadar az kalırsa kalsın son dönemlerde yapılan çalışmalar ve atılan adımlar her zaman için büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle de özellikle Lisans Yerleştirme Sınavına 1 ay kaldığında öğrenciler daha büyük ataklar yapmalıdır.

  • Bu zaman zarfı içinde adaylar öncelikle konularda eksikleri var ise bunları saptayarak tamamlamalıdırlar.
  • Konuları genel ve özet bir şekilde tekrar yaptıktan sonra zamanlarının geri kalan kısmın sürekli deneme sınavı çözmelidirler. Deneme sınavları adayların hem daha hızlı soru çözmelerine ortam hazırlayacaktır.
  • Sınava hazırlanan adaylar özellikle son 1 aylık süre zarfı içinde son 4 senenin sorularını mutlaka çözmelidirler.

Bu yolları izleyen adaylar ise başarıyı büyük oranda yakalayacaktır.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.