LYS’ye Girerken Gerekli Belgeler

2016 Lisans Yerleştirme Sınavına (LYS) girecek olan adaylar gün saymaya başladı. Üniversite adaylarının sınava girerken yanlarında bulundurmak zoruna oldukları sınava giriş belgeleri ise oldukça önemli. Sınav giriş belgeleri adayların adreslerine gönderilmeyecek. Adaylar bu giriş belgelerini TC kimlik numaralarını ve aday şifrelerini kullanarak ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr resmi adresinden aday işlemleri bölümüne girerek sınavdan 10 gün önce almaya başlayabilecekler.

Sınav giriş belgesi üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ve fotoğrafı yer almaktadır. Adayların hiç biri giriş belgesinde yer alan sınav yeri dışında başka bir sınav yerinde sınava kesinlikle giremez. Böyle bir durum olduğunda ise adayın sınavı geçersiz sayılacaktır yani iptal edilecektir. Bu nedenle de sınavdan bir gün önce adayların sınav yerlerini tespit etmeleri sınav günü adaylara kolaylık sağlayacaktır.

Sınavdan önce sınav giriş belgelerini kaybeden adaylar sınavdan önce her an sistemden tekrar sınav giriş belgesi alabilecekler. Adaylar ÖSYM’nin resmi sitesinden edindikleri bu sınav giriş belgelerini sınav zamanında yanında bulundurmak zorundadırlar. Ayrıca bu belgede adayların fotoğrafları da bulunmak zorundadır. Adaylar yazıcı aracılığı ile bu belgeyi alırken resimlerinin görünür ve net olmasına da dikkat etmelidirler. Ayrıca sınav giriş belgesinin ön yüzünde ya da arka yüzünde gerekli belgeler haricinde yazı, resim ve benzeri şeyler yer alırsa o adayın sınavı iptal edilecektir.

Sınava girerken adayların üzerinde güncel resmin olduğu nüfus cüzdanlarını ya da pasaportlarını ve sınava giriş belgelerini yanlarında bulundurmak zorundadırlar. Ayrıca zorunlu askerlik görevini yapıyor olan adaylar askerlik kimlik belgelerini yanlarında bulundurmak zorundadırlar bununla birlikte izinli olarak Türk vatandaşlığından ayrılanlar da yanlarında Pembe/Mavi kartlarını yanlarında bulundurmak durumundadır.

LYS’ye Girerken Yanımızda Olması Gerekenler Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

 

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.