Matematik Nasıl Ortaya Çıktı Kısa Tarihi

  

Matematik bilimi ortaya nasıl çıktı?

Onsuz olunamayacak bir ilim olan matematik, basit problem çözüm teknikleriyle serüvenine baş­lamıştır. Matematiğin kısa tarihi hakkında bilgi:

Matematiksel düşüncenin ilk adımı olan rakam­lar, ekonomisi düzgün ve gelişmiş yerleşik toplum­larda yazıyla birlikte ortaya çıktı. Çünkü parayı sa­yacak, hesabını tutacak rakamlara ihtiyaçları var­dı. Matematiğin ilk önemli merkezi milattan önce 2000 yılında Babil olmuştur. Babillilerin kafası ma­tematiğe zehir gibi çalışıyordu ve denklem çözme, kök bulma, alan ve hacim hesaplamalarını ve trigo­nometriyi geliştirdiler. Ama matematiğe en büyük katkıları altmış tabanlı sayı sistemini bulmuş olma­larıdır.

Matematik alanındaki çalışmalara Mısırlılar da bu konuda yazılmış Golonişev papirüsü ve Rhind papirüsü adlı eserleriyle katkıda bulundular. Bu eserler çağlarının matematik ve aritmetik kitapla­rıydı. Buna rağmen matematik Mısırlılar ve Romalı­lar için pratik bir araç olmaktan öteye gidememiştir.

Bu arada Hintlilerin de eli armut toplamadı. Kendi rakamlarını bularak dünya kamuoyuna sun­dular. Özellikle ticaretle uğraşanların itibar ettiği bu rakamların üstünlüğü fark edilip, yaygın biçim­de kabul gördü.

İslam dünyasında da başta aritmetik olmak üze­re, matematiğin bütün dallarında çok önemli ma­tematikçiler yetişti ve çalışmalarıyla bu ilime büyük katkı sağladılar. Özellikle cebir dalı İslam dünyası matematikçilerinin elinde kimlik kazanmış, Harizmi, Ebu Kamil ve Ömer Hayyam gibi isimler Batı’yı derinden etkilemişlerdir.

“İki kere iki kaç eder?” diye sorulduğunda kim­senin parmak kaldıramadığı zamanlardan günü­müze kadar yapılan çalışmalarla geliştirilen işlem simgeleri, problem çözümünde gereken denklem­lerin var olmasına yol açmış ve matematiğin olmaz­sa olmaz bir ilim olduğunu ortaya koymuştur.

 

Benzer Konular:

8 Yorum Yapılmış, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

 1. Anonim

  Daha kısası yok biliyorsanız kendiniz yazın bir şeyde yorum yapmayın kesin sesinizi

  Cevap Yaz
 2. Ali

  Sakin millet yalniz gercekten kötü

  Cevap Yaz
  1. Leyla

   Haklısın

   Cevap Yaz
 3. Furkan

  Bu ne be berbat

  Cevap Yaz
 4. Meryem

  🙁 🙁 🙁 🙁 çok uzunnnnn

  Cevap Yaz
 5. Feyza

  Ne kadar iğrenç berbat

  Cevap Yaz
 6. Anonin

  Beyenmedim 🙁

  Cevap Yaz
 7. kibar

  cok uzun hiç güzel degil

  Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.