Meslek Liselerinin Sınavsız Geçiş Hakkı Var mı

Meslek liselerinin sınavsız geçiş hakkı kalktı mı? Ortaöğretim kurumlarının yani liselerin son sınıfında olan öğrenciler bu sıralar bu konu hakkında oldukça karamsar. Yetkililerden gelen açıklamalara göre meslek liselerinin yüksek okullara sınavsız geçiş hakkı artık kalkıyor. Yeni sisteme göre ise sınavla üniversiteye giren öğrencilerin avantajları daha da artmış olacak.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) yeni açılan önlisans/lisans kontenjanları ve özel koşullar hakkındaki düzenleme çalışmaları halen son sürat devam ediyor ve yoğun çalışmalar yapılıyor.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin üniversitelere yapmış olduğu resmi açıklamaların ardından bu yıl Meslek Yüksek Okullarının önlisans kontenjanlarında ciddi bir sistem düzenlemesi yapıldığı ifade edildi. Bu düzenlemeler sonucunda da Meslek Yüksekokullarında bulunan kontenjanlar ikiye bölünmeye başladı.

Eski uygulamaya göre programların önceden tek bir sınavsız geçiş kontenjanı bulunuyordu ancak yeni sistem düzenlemesine göre sınavsız geçiş için ayrı YGS puanı için ayrı kontenjan belirlenecek.

Mesela; İstanbul Teknik Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulunda Bilgisayar Programcılığı bölümünün 50 kontenjanı varken sınavsız geçiş hakkı olan öğrenciler için ise 30 kontenjan, YGS puanı ile girecek olan adaylar için 20 kontenjan olarak ÖSYM’nin hazırlayacağı sınav kılavuzuna yer alacaktır.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin yapmış olduğu bu yeni düzenleme ile diğer alan mezunlarının şansı daha da artacak bu nedenle de bu açıdan bu sistem olumlu olmaktadır. 2015 yılı tercih döneminde sadece sınavsız geçiş için başvuru yapan adaylar için ise bu uygulama atam bir pişmanlık nedeni oldu.

Meslek Liselerinin Sınavsız Geçiş Hakkı Kalktı mı Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.