Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz

Meslek seçimi bireylerin hayatında son derece önemli bir adımdır. Bu nedenle de bireyler meslek seçimi yaparken son derece dikkatli olmalı ve meslekleri ayrıntılı bir şekilde araştırmalıdır tabi ki bunların yanı sıra aynı zamanda bir çok hususa da dikkat etmelidirler.

Meslek Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar;

  • Birey öncelikle kendisini tanımalıdır. Uzun süren bir eğitim süresi ardından yüksek ihtimalle birey kendi yeteneklerini farkına varmış olacaktır. Bu nedenle de birey sahip olduğu becerileri ve yetenekleri göz önünde bulundurarak meslek seçimini yapmalıdır.
  • Meslek önemlidir bu nedenle de birey hayatı boyunca yapacağı ve geçimini sağlayıp kariyer sahibi olacağı mesleği doğru kararlar vererek seçmelidir.
  • Birey seçmeyi düşündüğü mesleğin geleceğini ve kendi geleceğinde bu mesleğin ona neler vereceğini, ne gibi imkanlar sunacağını, o mesleğin iş imkanlarını ve vereceği kariyeri iyi araştırmalı ve düşünmelidir.
  • Birey meslek seçimi yapmadan önce önü açık ve imkanı çok olan meslekleri araştırmalıdır. Örneğin; öğretmenlik, doktorluk, hemşirelik ve gıda gibi meslekler temel ihtiyaçlara yönelik mesleklerdir ve bu mesleklerin önü her daim açıktır.
  • Bireyler “Üniversiteye girsem gerisi kolay” diyerek meslek seçimi yapmamalıdır. Çünkü her mesleğin bölümü vardır ancak her meslek bölümünden mezun olan kişiler aynı olanaklara ve imkanlara sahip olmayacaktır.
  • Bireyler “Geleceğin mesleğini” seçmeyi amaçlamamalıdır. Çünkü gelecekteki her mesleğin imkanları da üst düzeyde olacak diye bir şey yoktur.
  • Bireyler seçmeyi düşündükleri mesleğin gerektirdiği fiziksel olarak beklentilerini ayrıntılı bir şekilde araştırmalıdır.

Meslek Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.