Mevsim Geçişlerinde Dengeli Beslenmemizin Önemi Nedir

Beslenme insanların yaşamlarını edvam ettirebilmeleri ve sağlıklı yaşamaları için son derece önemli bir temel ihtiyaçtır. Beslenme alışkanlığı düzensiz olan bir bireyin hastalıklara karşı bağışıklığı yani vücut direnci düşer ve böylece daha fazla hasta olur. Bu nedenle de dengeli beslenmek sağlık açısından sond erece önemlidir.

Dengeli beslenmenin önemi mevsim geçişleri döneminde daha da artmaktadır. Normal dönemlerde bireyler vücudun ihtiyaç duyduğu tahıl, et, süt, yumurta, meyve ve sebze gıdalarını tüketmeye ne kadar dikkat ediyor ise mevsim geçişlerinde bu gıdalardan yeyeti kadar almaya daha fazla özen göstermelidir.

Mevsimlerin geçiş döneinde vücut direnci olduğundan daha düşük ve dolayısıyla da hastalıklara karşı daha açık olmaktadır. Bu nedenle de özellikle mevsim geçişleri döneminde vücudun ihtiyaç duyduğu besin ögelerini daha dikkatli, dengeli ve yeteri kadar tüketmeliyiz.

Mevsim geçişleri döneminde insanların tüketmesi gereken en önemli besinlerin başında süt ve süt ürünleri, hayvansal proteinler, tahıllar ve baklagiller, sebzeler ve özellikle kış mevsimine geçerken çorba çeşitleri gelmektedir.

Yukarıda saymış olduğumuz besin türlerinin her biri insan vücudunda bağışıklık sisteminin güçlü olması açısından son derece önemlidir. Özellikle bu besin türleri yukarıda da belirttiğimiz gibi mevsim geçişlerinde daha da büyük önem arz etmektedir. Çünkü mevsim geçişleri döneminde hava değişikliğinden dolayı vücut hastalıklara daha da açıktır bu nedenle de vücut normal zamandan daha fazla proteine, vitamine ve minerale ihtiyaç duymaktadır ve vücut bu maddeleri ancak besin gıdalarından temin edebilmektedir.

Benzer Hesaplamalar

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Voncile

    It’s great to find an expert who can exapiln things so well

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.