Midye Nasıl Bir Hayvandır Midyenin Özellikleri Nelerdir

Deniz altında yaşayan canlılardan birisi de midyedir. Midye canlısı yassısolungaçlılar sınıfında yer alan Midyegiller familyasına mensup olan yumuşak bir canlı çeşitidir.

Denzilerde sık sık rastlanan midye canlısı Dünya üzerinde genellikle Kuzey yarım kürenin kuzey bölümünde, Akdeniz’den Kuzey Caroline, Kaliforniya ve Japonya’ya kadar olan bölgelerde sık sık görülmektedir.

Midyeler iki kapaklı yumuşakça bir hayvan türüdür. Midyelerin her iki kapağıd aynı boyutta ve genişliktedir ve bu kapakların uçları sivri olmakla birlikte uç bölümde sanki yumruk varmış gibi bir kabarıklık görülmektedir. Midyelerde bulunan bu iki kapak ön ve arka kısmından kas bağlantıları ile sıkı bir şekilde birbirlerine kenetlenmiştir.

Midyelerin genel olarak dişleri bulunmamaktadır. Genellikle koyu mor veya kahverengi renklerde görülen midye canlılarının kapaklarının içleri sedefle kaplanmıştır ve bu nedenle de midyelerin içlerinde mavi incilere rastlamak oldukça yüksek ihtimaldir.

Midye canlının ortalama olarak 5 santimetre boyları vardır ancak 23 santimetre boyunda olan midyeler de görülmüştür. Midyeler genellikle toplu halde yaşarlar ve bu canlılar ayak kısımlarından örgü çeklinde çıkan kalın lifler ile bulundukları yerlerdeki kayalara bağlı olaraş yaşamaktadır. Ancak bu sürekli bir durum olmamaktadır. Midyeler yerlerini yadırgadıkları ya da yerlerinde rahat edemedikleri zaman kayalara bağlandıkları liflerini kayadan ayırırlar ve başka bir kayaya yerleşerek bu kayaya liflerini yapıştırırlar.

Midyeler protein bakımından son derece zengin ve dünyada en değersi besin türlerinden birisi olmaktadır bu nedenle de insanlar tarafından tüketilebilir.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.