Milli Savunma Üniversitesine Nasıl Başvuru Yapabilirim

Geçtiğimiz günlerde meydana gelen 15 Temmuz darbe girişiminin ardından bir çok askeri okulun kapatılması kararı yetkili merciler tarafından alınmıştır ve bu karar büyük bir hızla uygulamaya konularak bir çok askeri okul kapatılmıştır.

Okulların kapatılmasının ardından TSK yapısını tekrardan düzenleme işlemine almak amacı ile açılması düşünülen Milli Savunma Üniversitesi’nin açılış kararı resmi gazetede bir kararname ile kamuoyuna duyuruldu ve bu okulun açılması için kesin olarak çalışmalar başlatıldı.

Henüz Milli Savunma Üniversitesi’nin binası yapılmadı fakat yetkililerden gelen bilgiye göre bu üniversite Ankara’da faaliyet göstererek eğitim vermeye başlayacak. Öğrenci alımlarının başladığı Milli Savunma Üniversitesi’nin öğrencileri bu okula alırken öngereceği şartlar hakkında ise henüz kesin ve net bir bilgi verilmedi bu konu ile ilgili bilgiler de yine yetkililer tarafından ayrıntılı bir şekilde kamuoyuna bildirileceği kamuoyu tarafından bekleniyor.

Milli Savunma Üniversitesi’ne girmek isteyen adaylar ya lisans eğitimi alıp subay olarak mesleğe atılacaklar ya da ön lisans eğitimi alarak ast subay olarak mesleğe devam edebilecekler.

Milli Savunma Üniversitesi’ne tüm lise ve dengi okullardan mezun olan öğrenciler başvuru yapabilecekler. Ayrıca bu söz konusu okula Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ile de öğrenci alacağı kuvvetle muhtemel olan bir olasılık gibi görünüyor.

Son olarak da Milli Savunma Üniversitesi’nin kendi kapsamında kara, hava ve deniz harp okulları da yer alacağını söyleyebiliriz.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.