Muhabbet Kuşumuzu Nasıl Konuşturabiliriz?

Muhabbet kuşları papağangiller cinsine mensup bir kuş türüdür. Bu nedenle de tıpkı papağanlar gibi konuşabilme özelliğine sahiptirler.

Muhabbet kuşları o kadar zeki ve ezber kabiliyeti güçlü canlılardır ki; insanlar konuşurken onları büyük bir dikkat ile dinlerler ve insanların söylemiş olduğu sözcükleri ezberlerler ve bu sözcükleri aynen insanların telafuz ettiği gibi takli etmeye başlarlar. Zaman içinde ise muhabbet kuşları konuşma faaliyetlerini daha da geliştirirler ve daha çok kelime öğrenerek sözcükleri daha hızlı taklit etmeye başlarlar. Böylece insanlar tarafından söyledikleri daha net bir şekilde anlaşılır hale gelir.

Peki Yeni Aldığımız Bir Muhabbet Kuşunu Nasıl Konuşturabiliriz? Ona Nasıl Davranmalıyız?

Bir muhabbet kuşunun konuşmayı öğrenebilmesi için öncelikle kafesinde tek yaşaması gerekmektedir. Ayrıca muhabbet kuşunun yavruyken sizinle tanışması onun önce size alışmasını daha sonra da konuşmayı daha hızlı öğrenmesini sağlayacaktır. Önemli olan bir diğer faktör ise muhabbet kuşunun gördüğü ilgidir ve sevgidir. Bir kuş sahibinden yani eğitim aldığı kişiden ne kadar ilgi görürse o kadar çabuk konuşmaları teklit etmeyi öğrenir. Muhabbet kuşunun bu özelliklerinden dolayı yavru olarak alınan muhabbet kuşu ile sahibi ilk zamanlarda oldukça fazla ilgilenmelidir ve öncelikle onun söyleyebileceği kolay sözcükler ile işe başlanmalıdır. Muhabbet kuşları p, k, ş, c harflerini oldukça kolay öğrenirler bu nedenle de ilk etapta bu harflerle ilgili sözcükleri öğretmen işi daha da kolay bir hale getirecektir.

Muhabbet kuşlarının anında konuşmaları taklit etmesini beklemek son derece yanlıştır. Bu süreç biraz uzun bir süreçtir. Bir muhabbet kuşu için ortalama konuşmaya başlama süresi 3 hafta civarındadır. Ancak bazı kuşlar uzun süre konuşmayıp bir anda konuşmaya başlayabilmektedir. Bu nedenle de muhabbet kuşlarının konuşmayı öğrenmeleri sürecinde acele edilmemelidir aksine sabırlı davranılmalıdır.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.