Nafaka Ödemek Yerine Sosyal Yardım Yapılması Gerektiği Belirtildi

Meclis’te aile komisyonu gündeminde nafaka bulunuyor. Boşanmış İnsanlar ve Aile Platformcu Kurucu Üyesi olan İkknur Birsel ise nafaka ile ilgili düşüncelerini savunurken, bu durumun doğru ya da yanlış olduğunu değerlendirdi.

 

TBBM Aile Bütünlüğünü Koruma ve Boşanmaları Araştırma Komisyonu’na yapılan birçok sunum vardı. Sunum yapanlar arasında ilgili bakanlıkların, kamu kurum ve kuruluşlarının bir de konu ile alakadar olan sivil toplum örgütleri bulunmaktaydı. Bu komisyonda aile içinde yaşanan şiddet konuşulurken boşanmaya sebep olan etkenler de masaya yatırıldı. Bu tartışma sırasında en çok kendisinden bahsettiren konunun ise boşandıktan sonra erkeğin ömrü boyunca nafaka cezası almış olması oluyor.

Boşanmış İnsanlar ve Aile Platformu Kurucu Üyesi olan İlknur Birsel, hazırlamış olduğu sunumu yaparken 1988 yılından bu yana erkeğin boşanması halinde nafakaya mecbur edildiğini dile getirirken, erkeklerin sürekli olarak kötü olabileceğinin düşünüldüğünü ve bu yüzden de her ne konumda olursa olsun nafaka ödemesi gerektiğini anlattı. Bu uygulamanın doğru olmadığını savunan İlknur Birsel, bu durumu kadının erkeğin hayatına ipotek koyması gibi yorumladı.

Boşanma nedenleri arasında iki taraf da eşit bir şekilde suçlu bulunuyorsa, erkeğin kadına nafaka vermesini doğru bulmadığına dikkat çeken İlknur Birsel, çocuksuz bir kadına nafaka bağlanmasının bir suç olduğunu düşündüğünü ifade etti. Nafaka sorununun ortadan kalkamasıyla birçok sorunun çözeleceğine işaret eden İlknur Birsel, nafakanın yerine sosyal yardımın gelmesi gerektiğini söyledi.

Benzer Hesaplamalar

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Shirley

    This is a neat surmamy. Thanks for sharing!

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.