Neden Kar Yağar?

Yeryüzünde meydana gelen doğa olayları arasında en güzel görüntüye sahip olan, insanların ilgisini çeken ve aynı zamanda nasıl meydana geldiği en fazla merak edilen doğa olayı kardır.

Peki kar nasıl meydana gelir ve neden yeryüzüne kar yağar?

Kış mevsimine denk gelen aylarda güneş ışınları oldukça eğik açılarla gelmektedir. Güneş ışınlarının geliş açılarının son derece dar olması nedeni ile hava sıcaklıkları da oldukça düşüktür. Bu sırada yükselerek yukarı çıkan su buharı yukarıda soğuk hava kitlesi ile çarpışır ve o anda süblimleşme olayı meydana gelir yani su buharı gaz haldeyken sıvı hale geçmesi gerekirken geçmez ve direk katı hal alır. Kristal hale bürünürek buz olan su buharları 0,1 milimetre çapında kar taneleri haline gelirler.

Gökyüzünde oluşan kristalleşmiş kar tanelerinin yeryüzüne inmesi ile kar yapışı meydana gelmiş olur. Şayet; yeryüzündeki hava sıcak ise kar taneleri tekrar bu sıcak havaya kayıtsız kalamaz ve katı halden sıvı hale dönerek yağmur şeklinde yeryüzüne iner. Bu durum ise ısınan havanın kar tanelerinin katı halden sıvı hale dönüşmesine ortam hazırlar. Ancak sıcaklık değerleri kar tanelerini eritecek kadar düşük olmaz ise bu kristal yapılı kar taneleri yine kar şeklimde yeryüzüne inerler.

Çok hafif bri hacme sahip olan kristal yapılı kar tanelerinin her biri yaklaşık 3 kilometrelik yolu 2 saat civarında tamamlamaktadır. Buna göre her kar tanesinin saatteki hızı 1,5 kilometredir.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.