Nobel Ödüllü Aziz Sancar ”Mutlaka Türkiye’ye Dönün”

Nobel Ödülü sahibi olan Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, kendisinin eski zamanlarda Türkiye’de yeterli imkan olmadığı için yurtdışında kalmak zorunda kaldığını, ancak bugün gelinen noktada Türkiye’nin bilim üretebilecek niteliğe sahip olduğunu, bu yüzden bilim yapmak isteyen kişilerin yurtdışına gitseler de mutlaka Türkiye’ye geri dönmeleri gerektiğini ifade etti.

Aziz Sancar, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda konferans verdi. Konferansa öğrencilerin ve öğretim üyelerinin de ilgisi büyüktü. Konferansın yapılacağı binanın dışında uzun insan sıraları oluştu. Yapılan konferansı birçok insan ayakta izlemek durumunda kaldı. Konferansın öncesinde sahne alan konser için ise izleyiciler tepkiliydi. İzleyiciler, ”Türkü dinlemek istemiyoruz, Sancar’ı dinlemek istiyoruz” diyerek hazırlanan konser programına tepki gösterdiler.

Konserin ardından Prof. Dr. Mehmet Öztürk, Aziz Sancar’ın hayatı hakkında kapsamlı bir sunum yaptı. Yaptığı sunumda özellikle Sancar’ın eski zamanlarda sahip olduğu yoksul hayata değinen Öztürk, Sancar’ın hayatı, yaptıkları ve ilgi alanları gibi konularda izleyiciyi bilgilendirdi.

Aziz Sancar ise aldığı ödülün ardından hayatının önemli ölçüde değiştiğini, özellikle Türk dünyasından büyük ilgi gördüğünü ifade etti. Sancar, yeni neslin onun yaptıklarını görerek ”Ben de yapabilirim” demesini istediğini söyledi ve kendisinin de Mardin Savur ilçesinde yoksul bir ailenin çocuğu olarak doğduğunu hatırlattı. Sancar, kendisi gibi başka Türklerin de bilim alanında çok önemli gelişmeler kaydedebileceğine inancının sonsuz olduğunu söyledi.

Bilimle ilgilenmek isteyen insanların mutlaka yurt dışına gitmesini tavsiye eden Sancar, aynı zamanda bu insanların kendisi gibi yapmayıp Türkiye’ye dönmelerini, bu sayede kendi vatanlarına hayırlı olmalarının gerektiğini söyledi. Sancar, ”Türkiye’ye döner misiniz” şeklinde yöneltilen bir soruya ise bugün 70 yaşına geldiğini, Türkiye’de iş görebilecek bir laboratuar kurmasının en az on yılını alacağını, bu durumun bu yüzden mümkün olmadığını sözlerine ekledi.

Benzer Hesaplamalar

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Bobbi

    Just do me a favor and keep writing such trnnhcaet analyses, OK?

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.