Öğrenci başarısı için aile desteği şart


17 milyon öğrencinin heyecanla beklediği yarıyıl tatili geldi ve bitti. Öğrenciler, bu hafta eğitim serüvenlerine kaldıkları yerden devam ediyor. Bir çok öğrenci ise tatilin çabuk geçmesinden ve okula dönmüş olmaktan şikayetçi, ancak eğitim hayatına geri dönen öğrenciler için aile desteği, onların okuldaki başarılarının anahtarı olarak görünüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan karara göre öğrencilere sömestr dönemi için ev ödevi verilmesi yasaklanmıştı. Bu kararın da etkisiyle öğrenciler 15 günlük tatil sürecinde derslerden bir hayli uzaklaştı. Aslında çocukların kendilerine zaman ayırması ve bolca eğlenmeleri adına yapılmış olan bu uygulama, öğrencilerde bir çok olumlu yaratırken, bir yandan da okula geri dönüşte adapte sorunları yaşamalarına sebep olabiliyor. Uzmanlara göre okula dönüşte motivasyon sorunu yaşayan öğrenciler için bir önemli nokta ise ailelerin bu konuda takındığı tavır olduğu söyleniyor. Tatil döneminden çıkan çocukların, ilk günlerde motivasyon problemi yaşamaları çok normal bir durum, bu süreçte anne ve babaların çocuğuna karşı destekleyici ve teşvik edici bir tavır alması, bu sorunun çözümünde kilit rol oynayacaktır.

Anne ve babaların çocuklarına okul konusunda baskı yapmaması, onların okulla ilgili kaygılarının daha uygun düzeylerde kalmasını sağlayacaktır. Uzmanlara göre, aileler çocuklarının yanında olduklarını her zaman onlara hissettirmeli ve onlara güven sağlayıcı ve samimi bir tavır ile yaklaşmalıdır. Çocukları okul konusunda baskı altında tutmak yerine, onlara sorumluluğunun ne olduğunu hatırlatarak, okuluna zorunluluktan değil, bilinçli bir şekilde isteyerek devam etmelerini sağlamaları hem ailelerin hem de çocukların faydalarına olacaktır. Çocuğunuzla her zaman samimi ve aynı tabanda bir ilişki içerisinde olun ve aile içerisinde her zaman onun da bir birey olduğunu unutmadan, onun da haklarına saygı duyacak şekilde bir tavır takının.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.