Öğrenciler TEOG Sözel Derslere Nasıl Çalışmalıdır?

2015-2016 Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı süreci neredeyse tamamlandı. Bu sene 2016-2017 eğitim-öğretim yılında sekizinci sınıfı okuyarak TEOG sınavlarına girecek olan öğrenciler ise artık hem çalışmaya hem de heyecanlanmaya başladı. Öğrencilerin kafasında ise tam da ders çalışma maratonu başlamışken hangi derse nasıl çalışacakları sorusu oldukça büyük bir yer kaplamaktadır.

Her öğrencinin kendisine özgü öğrenme kapasitesi ve öğrenme teknikleri vardır çünkü her öğrencinin anlama seviyesi ve düzeyi farklılık göstermektedir; bazı öğrenciler izleyerek ve dinleyerek öğrenirken kimi öğrenciler ise kendileri okuyarak ve bizzat görerek kalıcı bir şekilde öğrenirler. Ancak her ne kadar her öğrencinin öğrenme seviyesi farklı olsa da her derse  çalışırken öğrencilerin kullanacağı taktikler bellidir. Çünkü bazı dersler ezberle öğrenilemeyeceği gibi bazı dersler de ezber yapmadan öğrenilmemektedir.

Peki sözel konulara çalışan öğrenciler hangi yolları izlemelidir?

Her derse çalışma yöntemleri farklı olduğundan dolayı sözel derslere de çalışmanın bir takım yöntem ve teknikleri vardır. Mesela; sayısal derslerde olduğu gibi sözel derslerde sürekli pratik yapmak yani bol bol soru çözmek önemli olsa da Tarih, Coğrafya ve Türkçe gibi sözel derslerde öncelikle ezber kabiliyeti yüksek olmalıdır çünkü bu dersler kapsamında öğrencilerin önlerine çıkacak olan sorular yorumun yanı sıra bir de bilgiyi ölçmeye yönelik sorulardır. Öğrenciler öncelikle ezber yapıp konuyu kavradıktan sonra öğrendikleri konuların üzerinden bol bol soru çözdüklerinde konuları daha da kavramış olacaklardır ve böylece konu çalışma esnasında eksik kalan noktalar da aynı zamanda soru çözerken öğrenci tarafından tamamlanacaktır. Çünkü öğrenci soru çözerken aynı zamanda eksiklerini de görebilmektedir.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.