Öğrencilere Burs Veren Kurumlar

2016 üniversite yerleştirmelerinin sona ermesinin ardından bir çok kurum ve kuruluşlardan öğrencilere burs müjdesi de geldi.

Yükseköğretim Kurumundan Ziraat, Orman ve Su Ürünleri Tercihi Yapanlara Burs Desteği; YÖK başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, 2016 yılında ziraat, orman ve su ürünleri fakültelerine ilk üç sırada yerleşen öğrencilere tüm eğitim zamanı boyunca burs verileceğinin açıklamasını yaptı. Bu vurs 600 TL olmakla birlikte 12 ay boyunca kesintisiz olarak öğrencilere verilecek.

Türk Eğitim Vakfı (TEV) Beş Farklı Burs Programı Oluşturdu; TEV 2016 eğitim-öğretim yılında da Atatürk ilkelerine bağlı, milli duygulara sahip, sağlam karakterli, güvenilir, başarılı olan fakat maddi durumu düşük olan üniversite, yüksekokul ve meslek yüksekokulları öğrencilerine burs vereceğini açıkladı.

TEV’den burs almaya hak kazanmak isteyen öğrencilerde genel not ortalamalarının 4 üzerinden en az 2.50 olup bir üst sınıfa geçmeleri şartı aranmaktadır. Bu öğrencilere bu öğretim yılında 480 TL burs verilecek.

TEV’in bir diğer burs programı ise LYS’de ilk 5 bine girerek mühendislik-mimarlık, hukuk, sağlık, idari, temel ve sosyal bilimlar alanlarını kazanan öğrencilere 1.120 TL burs verilmesidir. Ayrıca TEV bu sene yüksek lisans, doktora ile teknik ve endüstri meslek lisesi öğrencilerine de burs verecek.

Burs başvuruları 1-30 Eylül arasında TEV’in resmi sitesinden alınacak. Bu bursları belirtilmiş bölümleri kazanan ve belirtilmiş özellikleri karşılayan öğrenciler alabilecek.

Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı (ALEV) Üniversite Öğrencilerine İki Çeşit Burs Verecek; Bursların bir tanesi “Dr. Üzeyir Garih Bursu” bu burs kapsamında İstanbul Teknik Üniversitesi MAkine Mühandisliği Bölümü sın sınıf ya da lisansüstü beş öğrenciye burs verilecek.

Diğer burs ise ALEV bursunda ise İstanbul Teknik, Orta Doğu Teknik, Boğaziçi, İstanbul, Ankara ve Galatasaray üniversitelerinin mühendislik, işletme gibi ölümlerinde okuyan son sınıf öğrencilerine burs verilecek.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.