Öğrenim Kredisi Affı Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Kredi ve Yurtlar Kurumunun üniversite öğrencilerine vermiş olduğu öğrenim kredisi öğrenciler için büyük bir nimet olarak görülmektedir. Ancak okul bittiğinde öğrenciler için bu öğrenim kredisini geri ödemek oldukça zor olabiliyor. Öğrencileri zorlayan öğrenim kredileri için ise af çıkması an meselesi. Peki öğrenim kredisi affı ne zaman çıkacak?

Bir çok affın yer aldığı torba yasasında aynı zamanda öğrenim kredisi affı da bulunuyor. Öğrenim kredisinin affının her an resmi gazetede yayımlanmasını öğrenciler dört gözle bekliyorlar.

Öğrenim kredisi ile ilgili resmi açıklama Maliye Bakanı Naci Ağbal’dan geldi. Naci Ağbal; “Öğrenim kredisi alan ve kredisini geri ödeyemeyen 580 öğrenci bulunmaktadır. Bu öğrencilerimize sesleniyorum;  öğrenim kredisi borçlarını daha düşük miktarda ve taksitle ödeme hakkı tanınacak.” ifadelerini kullandı ve öğrenim kredilerini ödemekte zorluk çeken öğrencilere müjde verdi.

Ayrıca Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yapılan resmi açıklamaya göre hiç ödeme yapmayan veya iki ile daha fazla taksiti düzenli ödeyemeyen öğrenciler bu borçları vergi dairelerine aktarıldı. Bu güne kadar ise Ziraat bankası vasıtası ile ödenen ve sisteme işlenen borçlar ise toplam tutar üzerinden düşürüldü.

Vergi dairesine aktarılan öğrenim kredisi borçlarının ödeme, kalan borç bilgisi öğrenme ve tekrar yapılandırma gibi iş ve işlemleri vergi dairesi tarafından gerçekleştirilecek.

Düzenli bir şekilde ödeme yapan ve ödemelerine gecikme faizi işlenmemiş olan ve ödemelerini en fazla bir kez aksatmış olan öğrenciler ödemelerini Ziraat Bankası üzerinden ödeme yapmaya devam edebilecekler. Bu öğrenciler için bir değişiklik olmayacak.

 

 

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.