Öğretmenlere ek ders uygulaması nasıl olacak?

Geçtiğimiz aylarda belirlenmiş olan, okul müdürleri, okul öncesi öğretmenleri ve sınıf öğretmenleri için ek ders uygulamasının ne zaman uygulanacağı tam olarak bilinmiyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın eğitim alanında bir çok düzenleme yapılacağını söylemesi ile bir çok bu konu ile de ilgili uygulamaların gerçekleşmesini merakla bekliyor.

Bazı öğretmenlerin birbirinden farklı maaş aldıkları göz önünde bulundurulacak olursa, bu uygulama ile oluşan maaş farkının kapatılması planlanıyor. Branş öğretmenleri için maaş karşılığında girilecek olan ders saati 15 saat olarak belirlenirken,okul öncesi ve sınıf öğretmenleri için maaş karşılığında girilecek olan ders saati  18 saat olarak bilinmektedir. Atölye ve meslek öğretmenlerinin ise maaş karşılığı girilecek olan ders saati 20 saat olarak biliniyor. Tüm öğretmenler için maaş karşılığı girilecek olan ders saati 15 saat olarak belirlenmesi durumunda sınıf öğretmenleri ile okul öncesi öğretmenlerine haftada 3 saat, meslek ve atölye öğretmenlerine ise haftada 5 saat fazla ek ders ücreti ödenmiş olacaktır.

Öğretmenlere yönelik iyileştirme yapılması dolayısıyla, okul müdürlerinin maaş karşılığı girilecek olan ek ders ücreti, öğretmenlerin maaş karşılığı girilecek olan ek ders ücretine oranla daha azdır. Okul müdürleri için, ek derslerin kademeler göz önünde bulundurularak yapılması bekleniyor. Aynı durumda okul müdürleri de maaş karşılığı girilecek olan ek ders ücreti ve saati ile ilgili düzenlemeler yapılmasını beklemektedir. Umarız herkes hakettiği ve beklediği sonuçları elde eder.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.